آغاز مبارزه با علف های هرز و سن دانه در مزارع کردستان

[ad_1]

ایسنا/ کردستان مدیر بخش حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی کردستان از کارشناسان این سازمان گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی پرتنش و دمای بالا، کشاورزان استان باید هر چه سریعتر با مشورت با پیری و علف های هرز مبارزه کنند.

فریدون حامدی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: کشاورزان استان با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی و یا ادارات قرنطینه دام و نباتات سم مناسب برای مبارزه با علف های هرز تهیه و علف های هرز پهن برگ و نازک برگ را سمپاشی کنند. در اسرع وقت. .

وی افزود: علف های هرز علاوه بر جذب رطوبت و مواد غذایی از خاک، می توانند منشا آفات و بیماری های مزارع گندم و جو باشند.

بیش از 630 هزار هکتار از اراضی استان کردستان امسال زیر کشت گندم و جو است که 90 درصد این اراضی در دیم کشت می شود و هم اکنون بیشتر مزارع گندم و جو در مزارع است. گفت: استان در مرحله شخم زدن است. .

مدیر حفظ نباتات در ادامه یادآور شد: بهترین زمان برای کنترل موثر آفات گندم در این مرحله (مادری) است و سمپاشی را قبل از پرورش و تکثیر توصیه می کند. برای مبارزه با علف های هرز می توان سم پاشی مزرعه را تا مرحله دوم کاساوا انجام داد.

وی ادامه داد: بر اساس پایش های انجام شده توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در مزارع گندم و جو، احتمال شیوع پیری در مزارع گندم و جو استان پیش بینی شده است حدس بزنید.

حامدی تصریح کرد: کشاورزان برای مقابله با سن غلات با کارشناسان جهاد کشاورزی استان مشورت کنند.

وی افزود: سمپاشی مزارع گندم و جو لازم است به موقع و با مشورت کارشناسان و متخصصان انجام شود تا از شیوع بیماری مادر و فرزندان جلوگیری شود.

وی افزود: بالا بودن دمای هوا در این مدت باعث افزایش سالخوردگی جمعیت شده و کنترل سن غلات در سن مادر باید از اولویت های کشاورزان استان باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.