آغاز کار نوغانداران در فارس

[ad_1]

ایسنا/ فارس نوغانداری یکی از مشاغل پرطرفدار روستایی فارس است که منبع درآمد سالانه چند خانوار در نقاط مختلف استان است.

نوغانداری به دلیل نیاز اندک به فضای فیزیکی و اعتبارات جاری مورد توجه تعدادی از اهالی روستا به ویژه باغداران و کشاورزان قرار می گیرد و هر ساله گروهی را در مسیر کسب درآمد قرار می دهد واردات خوب.

مدیر مرغداری و زنبورهای سازمان جهاد کشاورزی استان فارس روز سه شنبه 29 فروردین ماه در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت: اکنون ایستگاه نوغانداری این سازمان در سعادت شهر فارس فعال شده و “بذر جداسازی” مورد نیاز نوغانداران را تامین می کند.

رضا فزونی با بیان اینکه پرورش کرم ابریشم یکی از مشاغل مورد علاقه روستاییان به ویژه زنان روستایی فارس است، گفت: در فارس دامداران می توانند تا پایان خرداد ماه کار کنند.

وی با اشاره به اینکه احتمال می رود امسال بیش از 50 جعبه «منهای تخم مرغ» در فارس توزیع شود، گفت: نوغانداری یک تجارت پربازده و کم سرمایه گذاری است.

فزونی با بیان اینکه امسال پیش بینی می شود 1500 کیلوگرم پیله تازه در فارس تولید شود، گفت: شهرهای شیراز، جهرم، سروستان، آباده، فسا و اقلید در استان فارس در حال فعالیت هستند.

این مقام مسئول در جهادکشاورزی گفت: درآمد حدود 15 میلیون ریالی از هر جعبه حدود 25 هزار لارو در مدت 35 روز یکی از عوامل محرک رشد نوغانداری است.

فزونی با اشاره به اینکه تولید طیور زمینه ساز بهبود اقتصاد خانوار در روستاها است، می افزاید: برای پرورش هر جعبه تخم مرغ تا جوجه ریزی به مساحت 20 متر مربع با شرایط دما و رطوبت مناسب نیاز است. تغذیه 600 لارو 700 کیلوگرم برگ تازه.

این مسئول ضمن دعوت از علاقه مندان برای مشارکت در ترویج و گسترش نوغانداری در استان فارس، افزود: باغداران و کشاورزان علاقه مند به پرورش کرم ابریشم می توانند برای اطلاع دقیق به مراکز جهاد کشاورزی روستاها و شهرها و یا دستگاه های حاکمه جهاد کشاورزی مراجعه کنند. شهرها را بررسی کنید.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.