اجرای طرح های ناسازگار با طبیعت، مهمترین تهدید جنگل های ارس هزار مسجد

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی یک کارشناس ارشد محیط زیست گفت: جنگل های ارس هزار مسجد علاوه بر نقشی که در حفظ خاک و کنترل فرسایش در مناطق کوهستانی دارد، یکی از زیستگاه های مهم حیات وحش نیز می باشد که بیشتر در شرق کشور اما رشد انسان است. فعالیت‌ها و اجرای پروژه‌های مخرب و ناسازگار با طبیعت، این زیستگاه طبیعی و بکر را با تهدید مواجه می‌کند.

اسماعیل باقریان در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: ذخیره گاه اورس سیستان (هزار مسجد) در شمال استان خراسان رضوی در رشته کوه هزار مسجد قرار دارد و بر اساس نقشه کشور به مساحت 112 هزار و 714 هکتار وسعت دارد. منطقه قسمت اصلی منطقه، در شهرستان کلات نادر و قسمت های کوچک آن نیز در شهرهای مشهد، چناران و درگز واقع شده است.

باقریان می گوید: حدود 45 درصد از مساحت ذخیره گاه اورس سیستان (هزار مسجد) را جنگل های اورس با تراکم های مختلف شامل جنگل های نیمه متراکم (3.03 درصد) و جنگل های کم تراکم (42 درصد) تشکیل می دهد.

جنگل های ارس یکی از مهمترین زیستگاه های حیات وحش شمال شرق کشور است.

وی در خصوص نقش و اهمیت این درخت خاطرنشان کرد: این درخت به دلیل تحمل زیاد سرما و سازگاری با کم آبی، در مناطق کوهستانی و در ارتفاعات بالای 2400 متر رشد می کند و نقش مهمی در حفظ تثبیت خاک و مبارزه با آفات دارد. ناشی از فرسایش آن در مناطق کوهستانی است. از سوی دیگر جنگل ارس یکی از مهمترین زیستگاه های حیات وحش شمال شرق کشور است.

وی افزود: درخت عرعر از قدیم الایام برای ایرانیان قداست خاصی داشته است به طوری که هنوز هم در برخی نقاط کشور از جمله نقاط ایران شاهد درختان سرو کهنسال هستیم هزار مسجد که بومیان به آن تعلق داشتند. این تقدس در متون و اشعار کهن محلی نیز دیده می شود و نمونه آن مداحی ارس در اشعار شاعران کرد خراسان است.

“تکیه مردم محلی به درختان ارس و استفاده از چوب برای هیزم یا ساخت خانه های روستایی در منطقه هزار مسجد تا سه تا چهار دهه پیش باعث شد که هزاران درخت سرو کهنسال توسط مردم رها شود. قطع شود”. کارشناس محیط زیست

باقریان ادامه داد: در دهه های اخیر با جایگزینی سوخت هایی مانند نفت و گاز و استفاده از مصالح جدید ساختمانی، وابستگی مردم به قطع چوب و ارس کاهش چشمگیری یافته و اجرای قانون حفظ و حراست از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی و حمایت دولت از جنگل های ارس نیز نقش مهمی در کاهش قطع این درختان داشته است.

خرد کردن درخت عرعر به معنای هدر دادن چندین سال تلاش طبیعت برای پرورش آن است

وی افزود: قطع واقعی درختان امری غیرعادی نیست، اما در برخی مناطق از هزاران مساجد، قطع درختان ارس توسط برخی از اهالی یا گردشگران بیشتر از گذشته است، اما همچنان آسیب جدی به ارس وارد می کند. جنگلی چون درختان ارس بسیار کند رشد می کنند، حدود یک یا دو سانتی متر در سال، بنابراین قطع کردن حتی یک درخت عرعر به معنای هدر دادن زحمات چندین ساله در کاشت و مراقبت از طبیعت است، این ضرری است که در طبیعت به راحتی قابل جبران نیست. به ویژه در اقلیم کنونی که با گرم شدن زمین و خشکسالی های پی در پی مواجه است.

این فعال محیط زیست درباره مهم ترین تهدیدها و چالش های پیش روی جنگل ارس توضیح داد: مواردی مانند؛ ساخت و ساز، توسعه فعالیت های انسانی و اجرای پروژه های مخرب و ناسازگار با طبیعت در مناطق و زیستگاه های طبیعی، جاده سازی بی رویه در منطقه، رواج گردشگری بی انضباط بدون توجه به محیط زیست و همچنین آثار سوء چرای بی رویه دام. و گستردگی ظرفیت‌های دامی در مراتع یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین چالش‌هایی است که می‌تواند به وجود بیاید، تهدیدی جدی برای جنگل‌های ارس هزار مسجد است.

برخی از درختان ارس به دلیل یک آفت چوبخوار خشک شده اند

وی همچنین ادامه داد: تغییرات اقلیمی به ویژه افزایش میانگین دمای سالانه و کاهش بارندگی، درختان ارس را مستعد خشکسالی و آفات طبیعی کرده است. در سال های اخیر شاهد از بین رفتن تعدادی از درختان عرعر در مناطق پایین هزار مسجد به دلیل آفت چوبخوار بوده ایم.

باقریان در پاسخ به این سوال که آیا نسبت به گذشته یا در سال های اخیر تغییرات چشمگیری در وسعت و فراوانی طبیعی منطقه ای وجود داشته است، گفت: شواهد حاکی از آن است که حفاظت دولت از جنگل های ارس جنگلی سرو باعث شده است که برخی از مناطق جنگلی ارس دچار مشکل شوند. صدمه دیده است.به طبیعت و یا در مواردی از طریق اجرای طرح های احیاء، احیای نسبی و داشتن تراکم مناسب جنگل های آن مناطق.البته برخی جاده سازی ها و جاده سازی های غیرضروری و غیرضروری توسط دولت محلی در منطقه نیز ویران شده است. این جنگل ها

عضو جامعه دیده بانان طبیعت سامان هزار مسجد تاکید کرد: حمایت دولت از تولید نهاده های دامی با استفاده از منابع آبی در هزار مسجد و با هدف ترویج صنعت دامپروری در روستاهای اطراف هزار مسجد به عنوان جایگزین دام سنتی که می تواند بر فشار چرای بی رویه غلبه کند. علفزارها را کاهش دهد و به احیای پوشش گیاهی از جمله هزاران جنگل ارس کمک کند. این رویکرد همچنین وضعیت حیات وحش و تنوع زیستی هزار مسجد را بهبود می بخشد.

باقریان افزود: خوشبختانه در سال های اخیر با افزایش آگاهی عمومی از طریق رسانه ها و فعالیت های آموزشی سازمان های مردم نهاد محیط زیست، مردم بومی و گردشگران با نقش و اهمیت پوشش گیاهی در هزاران مسجد به ویژه درختان ارس بیشتر آشنا شده اند. از شرایط مساعد دور هستند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.