اولین رصد هابل از یک سیاهچاله کلان جرم تازه متولد شده

[ad_1]

تلسکوپ فضایی هابل توانست برای اولین بار سیاهچاله ای عظیم را رصد کند که به گفته اخترشناسان حلقه گمشده بین کهکشان های ستاره ای اولیه و سیاهچاله های کلان پرجرم است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آیه، تلسکوپ فضایی هابل دانش ما را در مورد یک هیولا گسترش می دهد. اخترشناسانی که بر روی داده های تلسکوپ فضایی کار می کنند، یک سیاهچاله کلان پرجرم رو به رشد را در روزهای اولیه کیهان، زمانی که تنها ۷۵۰ میلیون سال سن داشت، شناسایی کرده اند که برای اولین بار رصد مستقیم یک سیاهچاله را نشان می دهد که تبدیل به یک سیاهچاله بسیار پرجرم می شود. به عنوان یک سیاهچاله گناه بزرگی است

شبیه‌سازی‌ها و تئوری‌های رایانه‌ای مدت‌هاست که وجود سیاه‌چاله‌هایی که به سرعت در حال رشد هستند در کهکشان‌های غبارآلود و کیهان اولیه که در آن ستاره‌ها می‌توانند شکل بگیرند، پیش‌بینی کرده‌اند، اما در این مورد که GNz7q نامیده می‌شود، اولین بار است که این اتفاق می‌افتد. تلسکوپ فضایی هابل این کار را انجام داده است.

چگونه سیاهچاله های کلان جرم به این سرعت تشکیل می شوند؟

سیجی فوجیموتو، ستاره شناس موسسه نیلز بور در دانشگاه کپنهاگ و یکی از نویسندگان مطالعه جدید، گفت: “تحلیل ما نشان می دهد که GNz7q اولین نمونه از یک سیاهچاله به سرعت در حال رشد در هسته است.” کهکشان این سیاهچاله به اولین سیاهچاله بزرگ شناخته شده در جهان نزدیک است.

وی افزود: خواص این جسم در سراسر طیف الکترومغناطیسی با پیش بینی های شبیه سازی های نظری همخوانی دارد.

یکی از گیج کننده ترین اسرار در نجوم مدرن نحوه تشکیل سیاهچاله های غول پیکر است. آنها میلیون ها تا میلیاردها بار بیشتر از خورشید جرم دارند، اما در مدت زمان نسبتاً کوتاهی از این هیولا پیشی می گیرند.

تاکنون، نظریه‌های تشکیل سیاه‌چاله‌های پرجرم نشان داده‌اند که این اتفاق در هسته‌های غبارآلود کهکشان‌های ستاره‌زایی بسیار سریع، که کهکشان‌های ستاره‌ای نامیده می‌شوند، اتفاق می‌افتد تا زمانی که گاز اطراف به بیرون پرتاب شود و بدرخشد یا اختروش‌ها در سیاه‌چاله‌ها فعال شوند. آنها می مانند.

این یک یافته نادر است، اما کهکشان‌های ستاره‌ای غبارآلود با اختروش در کیهان اولیه دیده شده‌اند.

اولین مشاهده از یک سیاهچاله کلان جرم توسط "هابل"

سریعترین سیاهچاله در حال رشد، پیشران سیاهچاله های کلان جرم است

“GNz7q” هر دو ویژگی را دارد: یک کهکشان ستاره ای و یک اختروش. همچنین به نظر می‌رسد این جرم فاقد برخی از ویژگی‌هایی است که معمولاً در اختروش‌های بسیار درخشان یافت می‌شوند، که نشان می‌دهد یک قرص برافزایشی در اطراف سیاه‌چاله‌های عظیم وجود دارد.

این بدان معنی است که سیاهچاله در حال رشد هنوز در مرحله کم جرم است، اما رفتار و محیط آن مطابق با پیش بینی های شبیه سازی است. فوجیموتو می‌گوید: «GNz7q ارتباط مستقیمی بین این دو جمعیت کمیاب فراهم می‌کند و راهی جدید برای درک تکامل سریع سیاه‌چاله‌های عظیم در روزهای اولیه کیهان ارائه می‌کند». کشف ما نمونه ای از دفع سیاهچاله های کلان جرم است که در مراحل بعدی خواهیم دید.

در این مطالعه چیزهای بیشتری باقی مانده است که باید رمزگشایی شود، اما کافی است بگوییم که ما شروع به پاسخ به یک سوال قدیمی در مورد منشا سیاهچاله های عظیم با تلسکوپ فضایی هابل کرده ایم.

هنگامی که تلسکوپ فضایی جیمز وب به طور کامل فعال می شود، می توان تصور کرد که چه چیزی در منطقه GNz7q دیده می شود.

مطالعه جدید در مجله Nature منتشر شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.