ایران برای جلوگیری از شکست مذاکرات وین باید «آژانس صحنه سازی» را در اسرائیل حذف کند/وزارت خارجه

[ad_1]

یک کارشناس ارشد امور بین الملل گفت: یکی از مهم ترین چالش های پیش روی دستگاه سیاست خارجی کشور در سال جاری فعالیت های فیزیکی و پاسخ های میدانی آن خواهد بود اسرائیل در موضوع هسته ای. وی گفت: ایران باید بتواند پویایی جدیدی در عرصه سیاست خارجی ایجاد کند. برای بازتعریف روابط خود با منطقه و آمریکا و روسیه به گونه ای که عملا «آژانس صحنه سازی» را از دست اسرائیل خارج کند.

رضا نصری در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که به نظر شما مهمترین چالشی که امسال وزارت امور خارجه در عرصه منطقه ای و بین المللی با آن مواجه است چیست؟ وی گفت: «فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین چالش‌های امسال واکنش جنبشی و اسرائیل به حادثه هسته‌ای خواهد بود». به این معنی در صورت دستیابی به توافق وین، این احتمال وجود دارد که اسرائیل تحرکات نظامی و مخرب خود را علیه تاسیسات هسته ای تشدید کند و در عین حال تلاش کند با پراکنده کردن اقدامات نظامی، ایران را وارد یک درگیری جدی – با خود و در نتیجه کشور، با آمریکا – کند. . و هدف قرار دادن نیروهای ایرانی در منطقه.

وی افزود: از سوی دیگر، ع.در صورت عدم حصول توافق، اسرائیل از تمامی اهرم های دیپلماتیک و سیاسی برای تشکیل یک ائتلاف گسترده بین المللی و منطقه ای علیه ایران و در نهایت با حمایت بین المللی و بر اساس تفسیرهای مغرضانه از قطعنامه های شورای امنیت استفاده خواهد کرد و ایران را وارد درگیری نظامی خواهد کرد. با آمریکا

ایران باید با ایجاد یک پویایی جدید در سیاست خارجی خود «آژانس صحنه سازی» را از اسرائیل حذف کند

نصری افزود: در هر دو صورت، دولت ایران باید بتواند انگیزه جدیدی در عرصه سیاست خارجی ایجاد کند و رابطه خود با منطقه و آمریکا و روسیه را به گونه‌ای بازتعریف کند که در واقع «آژانس صحنه‌سازی» را حذف کند. به عبارت دیگر، اگر سیاست های کلی کشور با شرایط جوی وین تطبیق داده شود – و تهدیدی که در درون آن نهفته است – باشد، دستگاه دیپلماسی نیز باید بتواند از گسترش این شبکه در سراسر ایران به عنوان جلوگیری کند. یک مجری – با استفاده از تمام قابلیت های خود.

وزارت امور خارجه توانست از شکست مذاکرات از سرگیری جلوگیری کند

این کارشناس ارشد امور بین الملل در پاسخ به این سوال که کدام سیاست کلان وزارت امور خارجه ایران در سال گذشته با موفقیت اجرا نشد و باید با استناد به نظر نهاد تصمیم گیری در اجرای آن سیاست تغییراتی ایجاد کند یا خیر؟ او گفت که سیاست “کلان” ذاتا اهداف بلندمدت را دنبال می کند و کارنامه وزارت امور خارجه را نمی توان در کوتاه مدت یک سال ارزیابی کرد. اما می توان گفت حداقل در مورد مذاکرات هسته ای – که یکی از سیاست های کلان رژیم است – وزارت امور خارجه توانست با وجود کارشکنی های کلان، روند دیپلماتیک را از به هم خوردن نجات دهد و از آن جلوگیری کند. .

عدم حضور مقامات وزارت امور خارجه در رسانه ها و مجامع بین المللی باعث شده است که ایران نتواند علیه مخالفان خود صحبت کند.

نصری افزود: اما شاید یکی از نقاط ضعف امروز کاهش چشمگیر حضور مقامات ارشد دولت و وزارت خارجه در رسانه ها و مجامع بین المللی نسبت به دولت قبل باشد. در واقع یکیعدم حضور مقامات ارشد دولتی در این مجامع باعث شده که ایران نتواند علیه مخالفان خود صحبت کند و از ایجاد فضای پرهزینه علیه کشور جلوگیری کند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.