بازگشت به آموزش قبل از تاج گذاری یک چالش بزرگ برای دانشگاه ها است

[ad_1]

معاون اسبق دانشگاه تربیت مدرس گفت: بازگشت شرایط تحصیلی به دوران قبل از کرونا چالش بزرگی برای مسئولان و دانشگاه‌ها است. چون واضح است که مردم به شرایط فعلی عادت کرده اند و بازگشت به دوران قبل از کرونا بسیار سخت است.

دکتر محمدرضا کلباسی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به چالش های آموزش عالی در دوران کرونا، گفت: در زمان شیوع کووید 19، پویایی تدریس و یادگیری بین اساتید و دانشجویان کاهش می یابد و دلیل آن را می توان قطع و بلاتکلیفی هر دو گروه دانست که متأسفانه به دلیل اوج بیماری های مکرر تکرار شده است. البته در این مدت بسیاری از دانشگاه ها مانند دانشگاه خودمان تلاش کردند تا دانشجویان را به دانشگاه بازگردانند، اما ناگهان با یک هاله پیک جدید مواجه شدیم.

وی ادامه داد: یکی از بیماری ها و مشکلات بسیار بدی که نظام دانشگاهی با آن مواجه است این است که متاسفانه اکنون هر دو طرف به نحوی از دور به وضعیت فعلی و تربیتی عادت کرده اند و به وضعیت دوران قبل باز می گردند. کرونا چالش بزرگی برای دانشگاه هاست.

دکتر کلباسی افزود: به نظر می رسد دانشجویان شرایط فعلی زندگی خود را با شرایط آموزش مجازی تطبیق داده اند و در حین تحصیل به کارهای دیگری نیز می پردازند. به گونه ای که در کنار سایر فعالیت های کاری و کاری، در امر آموزش نیز مشارکت داشته باشند.
معاون اسبق دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه این شرایط هم خوب و هم بد است، خاطرنشان کرد: کرونا هزینه های زیادی را کاهش داده است، علاوه بر این به دلیل شرایط آموزش مجازی، همکاری بسیاری از اساتید مدعو در خارج از کشور در این دانشگاه وجود دارد. با این دانشگاه تسهیل شد، هرچند قبل از کرونا کار با این اساتید سخت بود. از سوی دیگر، در مورد آموزش از راه دور، کلاس ها اغلب یک طرفه و پرسش و پاسخ است و بعید است معلمان تمام حواس دانش آموزان را روی کلاس متمرکز کنند. این باعث می شود انرژی اساتید دو برابر شود و کار آنها دو یا سه برابر شود.

دکتر کلباسی می گوید: معلم هنگام تشکیل کلاس مجازی هم به محتوای آموزشی و هم به دانش آموزان توجه می کند و معلم سعی می کند تمام توجه دانش آموزان را به سمت کلاس معطوف کند. این در حالی است که وضعیت کند و پیوسته اینترنت نیز شرایط را دشوارتر کرده است.

وی با اشاره به مزایای کلی آموزش الکترونیکی افزود: مزیت کلی آموزش الکترونیکی در دوران کرونا این است که روند آموزشی در این مدت قطع نمی شود و این مایه قدردانی اساتید و دانشجویان است. زیرا امکان تعطیلی دانشگاه ها به دلیل وضعیت بیماری برای تعیین تکلیف کرونا وجود دارد. که چنین اتفاقی به معنای اتلاف وقت همه اقشار علمی و دانشگاهی است و خدا را شکر چنین اتفاقی رخ نداد.

مدرس دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: در صورت تداوم آموزش مجازی، دولت و مسئولان نظام آموزش عالی کشور باید درس های خوبی از این دوران بیاموزند و در بحث اینترنت، امکانات و زیرساخت های لازم را ارتقا دهند.

وی با اشاره به بزرگترین آسیب آموزش الکترونیکی گفت: دانش آموزان به ویژه دانش آموزان سال بالاتر اغلب در کلاس درس با دیدن اساتید و همکلاسی های خود می ایستند و این باعث تقویت انگیزه و اشتیاق دانشجویان برای حضور در دانشگاه می شود. باعث جذابیت بیشتر فرآیند یادگیری برای دانشجویان می شود که متأسفانه هنگام اجرای آموزش مجازی در دانشگاه ها دانشجو را از بین می برد. ضمناً در بحث برگزاری امتحانات، مشکل اشتباهات امتحانی مشکلی است که همه اساتید با آن مواجه هستند و در مواردی نمرات دانشجویان به شکلی عجیب افزایش یافته است.

معاون سابق آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با ابراز امیدواری از بهبود وضعیت هر چه سریعتر و رفع الزام استفاده از آموزش مجازی، افزود: امکان بهره مندی از نکات مثبت آموزش مجازی در دوران پس از کرونا.”

وی گفت: برای بازگشت به شرایط قبل از هاله باید زیرساخت های لازم فراهم شود. به عنوان مثال، شرایط خوابگاه ها باید بهبود یابد و تلاش جدی برای قابل استفاده مجدد خوابگاه ها ضروری است.

دکتر کلباسی در این باره ادامه داد: ما در دانشگاه تربیت مدرس خوابگاه هایی را اجاره کردیم که در ایام کرونا تعطیل شده بود. بحث تامین غذای دانش آموزان نیز مطرح است. اگر بخواهیم الان این خوابگاه ها را اجاره کنیم، دانشگاه با شوک بزرگی مواجه می شد. زیرا در دو سال اخیر قیمت ها به شدت افزایش یافته اما بودجه دانشگاه ها ثابت مانده است.

استاد دانشگاه تربیت مدرس که با دیگر مسائل مربوط به بازگرداندن مدرسه به شرایط قبل از اورا درگیر بود، گفت: «بازگشت به پیش هاله چالش بزرگی برای مسئولان بود. زیرا علاوه بر رفع مشکلات مالی باید به مشکلات روحی و روانی دانش آموزان نیز رسیدگی شود. زیرا بسیاری از دانشجویان می گویند ما به این وضعیت عادت کرده ایم و تا زمانی که این دو سال به حالت عادی برگردیم، عواقب زیادی برای آموزش عالی خواهد داشت.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.