«تبدیل وضعیت معلولان شاغل در دستگاه‌های دولتی» در رأس طرح‌های اصلاحی قانون حمایت از معلولان

[ad_1]

رئیس دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت از پیگیری سازمان بهزیستی از طریق مجلس و معاون اول رئیس جمهور برای اصلاح قانون حمایت از افراد خبر داد. با معلولیت حقوق حقوق افراد دارای معلولیت در سازمان های دولتی از 3% به 7% پیشنهاد شده است اصلاح قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است.

به گزارش ایسنا، قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مصوب 1397 با 34 ماده به مواردی از قبیل ارائه خدمات درمانی و توانبخشی، ایجاد زمینه برای ایجاد فرصت های شغلی برای معلولان، معلولیت، اختصاص حداقل سه درصد پرداخته است. مجوز کار به مردم افراد دارای معلولیت و غیره، اما در این میان به دلیل وجود جامعه معلولین و فعالان مدنی در این بخش، به دلیل وجود خلأهای موجود در این قانون و یا کمبود، همچنان خلأها و چالش هایی برای حمایت و رفع مشکلات معلولان وجود دارد. با توجه به برخی مراجع دولتی بارها ابراز نارضایتی کرده اند که در این زمینه اطلاع رسانی کرده اند.

بر این اساس، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آذرماه 1395، نیاز به ارائه طرح یا لایحه اصلاحی بر قوانین حمایت از معلولیت تاکید شده است. وی در دیدار صمیمانه با سازمان‌های مردم نهاد معلولان، تمرکز بر تمامی اقشار معلولان و رسیدگی به موضوعات حقوقی در قانون از جمله قانون جامع یا قانون حمایت از معلولان را ضروری دانست. رئیس وقت بهزیستی) باید به من قول قاطع می داد که قبل از پایان سال لایحه یا طرح اصلاحی را اصلاح خواهیم کرد. لایحه اصلاحات قانون جامع و قانون حمایت از معلولان که ما کمبودهایی داریم باید به شورای مشورتی اسلامی ارائه شود. “

یک ماه پس از دستور، بنیاد بهزیستی برای اصلاحات قانونی قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت وی کمیته اقدام و دبیرخانه ای را برای نظارت بر قانونگذاری در این سازمان ایجاد کرده است تا در صورت داشتن پیشنهاد برای اصلاح یا تغییر مفاد قانون حمایت از حقوق معلولان با دبیرخانه این سازمان مکاتبه کنند. کمیته علی رغم درخواست وزیر رفاه. در آن لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت هنوز نوشته نشده است.

در همین راستا منصور اللهوردی، مسئول دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در گفت و گو با ایسنا، از طرح موضوع اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان خبر داد. افراد دارای معلولیت حل و فصل شده است در بسیاری از جلسات اعلام شده است. در بین مکاتبات انجام شده 20 انجمن که آخرین آنها 6 انجمن، سه شبکه معلولان و معلولان جسمی حرکتی، نابینایان و ناشنوایان و بخش های تخصصی بنیاد بهزیستی بودند که به این نامه پاسخ داده و نظرات خود را به سازمان ارائه کردند.

همچنین بنیاد بهزیستی در سال گذشته دو بار با معاون دادستان کل کشور و سه دانشگاه برای اصلاح قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت صحبت کرده و پیشنهاداتی دریافت کرده است اما هنوز بازخوردی دریافت نکرده است. .

رئیس دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در ادامه گفت: در مجموع حدود 50 نظر و پیشنهاد مختلف دریافت کرده است. این پیشنهادات

«تغییر وضعیت افراد دارای معلولیت شاغل در دستگاه‌های دولتی» و «افزایش حداقل اشتغال در دستگاه‌های دولتی از ۳ به ۷ درصد» بیشترین درخواست‌ها برای اصلاح قوانین حمایت از حقوق معلولان

آقای اللهوردی در پاسخ به این سوال که کدام پیشنهاد برای اصلاح قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مناسب‌تر است، توضیح داد: فعلاً در این مورد پیش‌بینی نشده است. پیشنهاد دیگری برای ماده 15 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، دولت را موظف می کند «حداقل» سه درصد از مجوزهای کار (رسمی، قراردادی، کارگری) را به دستگاه های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات ارائه کند. ، شرکت ها و سازمان های عمومی و انقلابی. و سایر دستگاه ها با استفاده از بودجه عمومی کشور به افراد دارای معلولیت اختصاص می یابد. قانون استخدام «حداقل 3 درصد» تصریح کرده است که دستگاه ها عملاً 3 درصد انجام می دهند که پیشنهاد می شود از حداقل 3 درصد به «حداقل 7 درصد» افزایش یابد.

معافیت های مالیاتی و بیمه ای برای بخش غیردولتی، پیشنهاد دیگری برای اصلاح قانون

وی ادامه داد: از جمله پیشنهادات معافیت افراد از پرداخت مالیات از کار افتادگی و تقویت مشوق های مالیاتی و بیمه ای برای سازمان مردم نهاد تا سازمان مردم نهاد انگیزه بیشتری برای استخدام افراد دارای معلولیت داشته باشد.

رئیس دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سازمان بهزیستی چه برنامه ای برای اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان دارد؟ . حقوق افراد دارای معلولیت؟ وی گفت: بهزیستی اصلاح قانون حقوق معلولان را از دو حوزه مجلس و معاون اول رئیس جمهور پیگیری می کند. از طریق مجلس و رئیس شورای موعود شورای اسلامی در حال پیگیری هستیم. با معاون اول رئیس جمهور نیز مذاکراتی انجام شد.

مشارکت سازمان اصلاح و تدوین قانون اصلاح قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت

وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که سازمان اصلاح و تدوین قوانین و مقررات شورای ملی زیر نظر معاونت حقوقی است، این معاونت قوانین و دستورالعمل هایی دارد که به موجب آن موظف است گزارشی از نحوه اجرای آن ارائه دهد. هر قانون حداکثر تا یک سال پس از اجرا، مغایرت ها و ایرادات اجرایی را به رئیس مجلس، دولت و شورای عالی اصلاح قانون و کمیسیون مجلس ارائه و اصلاحات لازم را پیشنهاد می کند. یعنی معاون حقوقی شورای اسلامی هم وارد ماجرا شد، هرچند باید یک سال بعد از اجرای قانون وارد می شد، اما حالا هم برای اصلاح قانون وارد شده است.

اللهوردی گفت: پیشنهادهایی برای اصلاح قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت تدوین و به دفتر حقوقی سازمان بهزیستی کشور ارائه شده است و دفتر حقوقی نیز روی این پیشنهادات در حال کار است و در صورت انجام کار همچنان وجود دارد. افراد دارای معلولیت پیشنهادی دارند.» این فرصت به ما داده شد تا نکات محبوب و پرطرفدار را برای اصلاح قانون بررسی کنیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.