تقویت چالش های جهانی و عوامل حیاتی

[ad_1]

میلیاردها نفر در سراسر جهان به یکی از ضروریات زندگی یعنی «آب پاک» دسترسی ندارند و اگرچه دولت‌ها و مؤسسات خیریه در طول سال‌ها به بسیاری از ساکنان کم‌آب کمک کرده‌اند، اخیراً از نعمتی برخوردار بوده‌اند، اما انتظار می‌رود این باشد. چالشی که با اثرات مضر گرمایش جهانی و رشد جمعیت تشدید می شود.

به گزارش ایسنا، “تنش آبی” می تواند از مکانی به مکان دیگر به طور قابل توجهی متفاوت باشد و در برخی موارد می تواند آسیب های گسترده ای به سلامت عمومی، توسعه اقتصادی و تجارت جهانی وارد کند. همچنین می تواند منجر به مهاجرت دسته جمعی و درگیری شود.

اکنون در حال ورود به دوره فشار فزاینده بر کشورها برای اجرای شیوه های پایدار، نوآوری و بهبود همکاری های بین المللی در مدیریت آب هستیم.

استرس کم آبی چیست؟

تنش کمبود آب زمانی رخ می دهد که تقاضا برای آب سالم و قابل استفاده در یک منطقه معین از عرضه بیشتر شود.

در سمت تقاضا، بیشتر – حدود 70٪ – از آب شیرین جهان برای کشاورزی استفاده می شود، در حالی که مابقی بین مصارف صنعتی (19٪) و مصرف خانگی (11٪) تقسیم می شود.

تقویت چالش های جهانی و عوامل حیاتی

در سمت عرضه، منابع آب از جمله آب های سطحی مانند رودخانه ها، دریاچه ها و مخازن و همچنین آب های زیرزمینی از طریق سفره های زیرزمینی قابل دسترسی هستند.

اما محققان روش های مختلفی برای شناسایی و اندازه گیری تنش آبی با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند تغییرات فصلی، کیفیت آب و دسترسی به آن دارند. در این میان، اندازه گیری تنش آبی، به ویژه در مورد آب های زیرزمینی، می تواند نادرست باشد.

چه چیزی باعث کمبود آب می شود؟

کمبود آب به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود. کمبود مواد، زمانی که آب به دلیل شرایط بومی بومی و کمبود اقتصادی، زمانی که زیرساخت کافی برای تامین آب وجود ندارد، کمیاب است.

تقویت چالش های جهانی و عوامل حیاتی

این دو عامل با هم ترکیب می شوند و منجر به تنش آبی می شوند. برای مثال، یک منطقه کم آب ممکن است هم با کمبود بارندگی و هم با کمبود امکانات بهداشتی و ذخیره آب مواجه باشد. کارشناسان می گویند حتی زمانی که دلایل طبیعی قابل توجهی برای تنش آبی در یک منطقه وجود داشته باشد، عوامل انسانی اغلب نقش دارند، به ویژه دسترسی به آب سالم و سالم.

کدام مناطق جهان با بیشترین تنش آبی مواجه هستند؟

به گفته اکثر کارشناسان، خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر استرس جسمانی نامطلوب ترین شرایط را دارند. خاورمیانه و شمال آفریقا نسبت به سایر مناطق بارندگی کمتری دریافت می کنند و کشورهای منطقه تمایل دارند مراکز شهری پرجمعیت و با رشد سریعی داشته باشند که به منابع آبی بیشتری نیاز دارند. اما بسیاری از کشورهای این مناطق، به ویژه کشورهای ثروتمندتر، هنوز نیاز آبی خود را تامین می کنند.

به عنوان مثال، امارات تقریباً تمام مواد غذایی خود را وارد می کند و نیاز خود را به آب برای کشاورزی کاهش داده است. امارات متحده عربی و چندین کشور دیگر در خاورمیانه و شمال آفریقا نیز به شدت به نمک‌زدایی اقیانوس‌ها متکی هستند، اگرچه این فرآیند پرهزینه و انرژی بر است.

تقویت چالش های جهانی و عوامل حیاتی

اما در برخی از کشورهای منطقه، علاوه بر کمبود طبیعی آب، سال‌ها جنگ یا درگیری‌های داخلی نیز خدمات تامین و توزیع آب را با مشکل مواجه کرده و میلیون‌ها نفر را از منبع اصلی آب محروم کرده است.

به عنوان مثال، جمهوری دموکراتیک کنگو بیش از نیمی از منابع آبی آفریقا را در اختیار دارد، با این حال میلیون ها نفر به آب تمیز دسترسی ندارند، که منجر به بیماری و سوء تغذیه شده است.

اما این مشکل به این حوزه محدود نمی شود. به عنوان مثال، یک سوم از قوم ناواهو (یکی از بزرگترین قبایل سرخپوستان در ایالات متحده) آب لوله کشی ندارند، در حالی که افراد خارجی که در منطقه اطراف زندگی می کنند، آب روان دارند.

سفره های زیرزمینی ایتالیا نیز برای قرن ها دسترسی آسان به آب سالم را فراهم کرده اند، اما اکنون زیرساخت های قدیمی این کشور تحت فشار قرار گرفته است.

تقویت چالش های جهانی و عوامل حیاتی

هند همچنین یکی از کشورهایی است که دارای بالاترین سطح تنش آبی است که بخشی از آن به دلیل جمعیت، آلودگی و استخراج آب های زیرزمینی است.

در عین حال، کشورهای دارای کسری اقتصادی قابل توجه، مانند کشورهای آفریقای مرکزی مانند جمهوری دموکراتیک کنگو، که فاقد زیرساخت های کافی و حکمرانی ضعیف هستند، با وجود بارندگی قابل توجه با چالش کمبود آب مواجه شده اند.

حتی کشورهای با درآمد بالا نیز تنش آبی را تجربه می کنند. عواملی مانند زیرساخت های قدیمی و رشد سریع جمعیت، فشار زیادی را بر برخی از سیستم های آبی آمریکا وارد کرده و در برخی از شهرهای آمریکا بحران ایجاد کرده است.

تغییرات آب و هوایی چگونه بر تنش آبی تأثیر می گذارد؟

به گفته مرکز اطلاعات CFR مستقر در نیویورک، کارشناسان می گویند انتظار می رود گرمایش جهانی تعداد مناطق تحت تاثیر تنش آبی را افزایش دهد و تنش آبی را کاهش دهد.

تقویت چالش های جهانی و عوامل حیاتی

همچنین پیش بینی می شود مناطق نیمه گرمسیری مانند استرالیا، جنوب ایالات متحده و شمال آفریقا گرمتر شوند و خشکسالی های مکرر و طولانی را تجربه کنند. همچنین پیش بینی می شود در صورت بارندگی در این مناطق شدیدتر شود. علاوه بر این، آب و هوا در مناطق استوایی تغییر خواهد کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.