توسعه فرآیندی برای “مدیریت ورود خودسرانه حیوانات وحشی به مناطق مسکونی” ضروری است.

[ad_1]

یک کارشناس ارشد تنوع زیستی با بیان اینکه سال هاست در کشورمان عدم آموزش و فرهنگ سازی در برخورد با حیات وحش نادیده گرفته شده است، گفت:

به گزارش ایسنا در روزهای اخیر شاهد تلف شدن یک خرس قهوه ای و یک پلنگ ایرانی در جریان عملیات امداد و نجات بوده ایم. به گفته مهدی نبیان، کارشناس ارشد تنوع زیستی، سیستم های اداری ناکارآمد، مدیریت ضعیف در استفاده از منابع مالی، عدم شفافیت… همه در این رویداد نقش داشتند.

گرسنگی و کمبود طعمه یکی از دلایل اصلی بازگشت پلنگ به زیستگاه انسان است

مهدی نبیان در گفت وگو با ایسنا وی درباره یوزپلنگ مشاهده شده در قائمشهر مازندران گفت: به طور معمول شکارچیانی مانند پلنگ به شهرها نزدیک نمی شوند مگر اینکه در فصل نتوانند در محل زندگی خود شکار کنند و یا به دلیل کمبود طعمه یا پلنگ دنبال یا تبدیل شوند. بیمار است و مشکلات دندانی دارد.”

وی ادامه داد: متأسفانه امروزه در اطراف اکثر شهرها و روستاها تعداد زیادی سگ وحشی وجود دارد که منبع غذای حیواناتی مانند پلنگ بوده و پلنگ را برای شکار به شهر و شهرها و روستاها نزدیک می کند.

این کارشناس تنوع زیستی با اشاره به اینکه حضور پلنگ ابری در این شهرستان در اواسط بهار رخ می دهد، گفت: در این فصل گوشتخواران اغلب به ارتفاعات جنگل ها و کوه ها می روند و دیده نمی شوند و در مناطق کم ارتفاع مانند دشت و دشت یافت می شوند. در نزدیکی مناطق روستایی، و «اگر این اتفاق در زمستان رخ دهد، می‌توانیم علت حضور پلنگ را تامین غذا فرض کنیم. آنها به دلیل ترس و استرس وارد شهر شدند.

وی افزود: اما این اتفاق در فصل بهار رخ داد، بنابراین بررسی اینکه آیا این پلنگ از یک باغ وحش خصوصی و از بند یک فرد یا گروه قاچاقچی و خارج از کشور فرار کرده و وارد محیط شهری شده است یا خیر حائز اهمیت است. پلنگ به دلیلی که باید مشخص شود زیستگاه خود را ترک کرده و وارد شهر شده است، اما به احتمال زیاد پلنگ محصول قاچاق و پرورش در اسارت در باغ وحش های خصوصی است، باید بررسی شود.

افراط و بی احتیاطی باعث مرگ این پلنگ شد

نبی یان ادامه داد: در روند مدیریت این حادثه ناگوار که منجر به تلف شدن یک پلنگ نر شد، متوجه کم کاری ها و البته بی احتیاطی های بی سابقه ای شدیم. عدم پاسخگویی سریع به موقع کارکنان محیط زیست، عدم آمادگی و مدیریت ضعیف در تامین تجهیزات لازم، عدم آگاهی و آموزش کافی، ضعف مهارت ها و آموزش ماموران محیط زیست و از یک سو توانایی قانون اجباری برای مدیریت صحنه تا محاصره جاده ها را با پلنگ و جلوگیری از ازدحام مردم دیده ایم و امنیت مردم را تامین می کند و فعالیت و بی تدبیری عمومی در این مورد است. سرنوشت ناگوار پلنگ قائمشهر نه اولین و نه آخرین در نوع خود خواهد بود چرا که همواره با احتمال ورود حیات وحش به زیستگاه های حاشیه ای محیط زیست مواجه هستیم.

وی افزود: اگر بخواهیم از این حادثه درس بگیریم باید توجه داشته باشیم که سال هاست فقر آموزشی و فرهنگی در برخورد با حیات وحش در کشور ما مغفول مانده و اطلاع رسانی مناسبی در این زمینه صورت نمی گیرد. عدم استفاده سازمان حفاظت محیط زیست از فضای مجازی، آموزش و پخش برای اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ و دانش حیات وحش یکی از دلایل اصلی ناتوانی در مدیریت چنین رویدادهایی است.

یک کارشناس ارشد تنوع زیستی تاکید کرد: با وجود اینکه احتمال تکرار چنین حوادثی در کشور بسیار زیاد است، سازمان حفاظت محیط زیست هنوز تصمیمی برای تدوین فرآیندی برای مدیریت نفوذ داوطلبانه حیات وحش به مناطق مسکونی نداشته است. وسایل نقلیه نجات، جعبه های مسافرتی، اسلحه های بیهوشی و تجهیزات محدود با وجود هزینه های عادی ارائه نمی شود. مدیریت و فرماندهی صحنه غیرقابل پیش بینی است و برنامه خاصی برای ارتباط پلیس و آتش نشانی وجود ندارد.

وی افزود: اگر پلیس نتواند در شرایط مشابه جمعیت را مدیریت کند، انجام هرگونه عملیات امداد و نجات حتی با بهترین تجهیزات و خروج حیوانات، تجهیزات و سلاح و مهمات برای جلوگیری از تلفات احتمالی عملا غیرممکن است. «لازم به ذکر است که اثر داروی بیهوشی که توسط گلوله تجویز می شود، زمان زیادی می برد، بنابراین در مورد ازدحام جمعیت، خطر حمله حیوان به تماشاچی در صحنه دو برابر می شود.

تهیه تجهیزات لازم و آموزش تیم واکنش سریع در دستور کار

این کارشناس تنوع زیستی ادامه داد: برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث تلخ، دستورالعملی برای مدیریت ورود حیات وحش به مناطق مسکونی، تعیین و حفاری با ایجاد تیم های واکنش سریع، تهیه تجهیزات لازم از سلاح ها و تورهای زنده تا جعبه های حمل و نقل استاندارد در سطح شهر تدوین کنید. در، با تشکیل کارگروه مشترک مدیریت میدانی با دعوت استاندار، نیروی انتظامی و آتش نشانی، فرماندهی میدانی را به رئیس محیط زیست شهرستان واگذار کرده و به طور منظم مانورهای دوره ای برای ارزیابی آمادگی گروه فعالیت برگزار می کند.

نبیان در پایان تصریح کرد: جذب نیروهای بی طرف، سیستم اداری ناکارآمد، ضعف مدیریت و استفاده از منابع مالی، عدم شفافیت، سهل انگاری و عدم انضباط در انجام وظایف محول و تقلیل وظایف ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست به بخش خصوصی. . با ظرفیت سالیان متمادی این سازمان، امیدها برای اصلاح این روند بر باد رفته است و متأسفانه در چنین مواردی به توجیهات غیرقابل قبولی از سوی مسئولان این سازمان مبنی بر ناتوانی در مدیریت این گونه رویدادها پی می بریم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.