رشیدی کوچی: برای حل معضل ریزگردها باید دیپلماسی تقویت شود

[ad_1]

یکی از اعضای کمیسیون های داخلی مجلس و هیئت های پارلمانی گفت: اساساً منشأ معضل ریزگردها خشکسالی در عراق است که منجر به ساخت سد در ترکیه شد و باید برای رفع این مشکل گام های جدی برداشته شود. مسئله با افزایش دیپلماسی است.”

آقای جلال رشیدی کوچی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر تقویت دیپلماسی برای مقابله با مه دود، اظهار کرد: ثابت شده که منبع اصلی ریزگردها کشورهای همسایه به ویژه عراق است، دلایل متعددی وجود دارد. یکی از دلایل آن این است که ساخت سد در ترکیه میزان آب ورودی به رودخانه های دجله و فرات، دو رودخانه بزرگ عراق را کاهش داده است.

وی افزود: کاهش میزان آب ورودی به این دو رودخانه بزرگ عراق منجر به خشک شدن تالاب ها و خشکسالی گسترده شده است. این مشکل ایجاب می کند که کشورهایی مانند کشور ما و عراق که دچار این مشکل بوده اند، بنشینند و با افزایش دیپلماسی برای این مشکل چاره اندیشی کنند.

نماینده مردم مرودشت در کنگره انجمن اسلامی گفت: این درست نیست که کشوری برای خود آب بگیرد نه برای دیگری، باید از طریق دیپلماسی وارد این عرصه شد. این موضوع باید با گفتگو و توافق حل شود. در جاهای دیگر این مسائل از طریق دیپلماسی حل شده است.

رشیدی کوچی تاکید کرد: لازم به ذکر است که آب به عنوان یک نیاز اساسی در سال‌های آینده ممکن است موضوعی بحث‌برانگیز باشد و مقالات زیادی در آینده‌ای نه چندان دور حوزه جنگ آبی را برجسته می‌کند. به نظر من قبل از اینکه به آن مرحله برسیم بهتر است مشکلات را از طریق گفت و گو حل کنیم. اساسا منشا این ذرات گرد و غبار خشکسالی در عراق است و دولت باید این موضوع را جدی بگیرد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.