روش های ایده آل برای جمع آوری، خشک کردن و نگهداری گیاهان دارویی

[ad_1]

روش های جمع آوری، خشک کردن و نگهداری گیاهان دارویی به طور مستقیم بر کمیت، کیفیت مواد موثره و اثرات درمانی این گیاهان تأثیر می گذارد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا لبافی، مدیر گروه کشت و توسعه گیاهان دارویی و مدرس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی گفت: کمیت و کیفیت مواد موثره و اثرات درمانی آنها به بیماری های گیاهان دارویی مستقیما می باشد. وابسته در زمان جمع آوری آنها بهترین زمان برداشت، روز خشکی است که گیاه بالغ شده و حداکثر مواد موثره را تولید می کند؛ در این شرایط پس از برداشت باید سریعاً خشک شود و اجازه دهید گیاه در معرض نور خشک شود تا از این روند جلوگیری شود. مواد خام را اکسید کرده و اسانس آنها را تبخیر می کند.

دکتر لبافی تاکید می کند: برای مبارزه با کپک نیاز است که گیاهان در مکانی گرم و خشک خشک شوند. خشک کردن گیاهان در زیر فن اگزوز، اتاق آفتابگیر و درب باز بسیار راحت است.

وی خاطرنشان می کند: خشک کردن فله ای را می توان در باغ یا خاک بدون رطوبت و با کمک فن کم مصرف انجام داد. بوی بنزین و دود آنها را خراب می کند. در شرایط مناسب، گیاه می تواند تا یک هفته خشک شود. زمان طولانی باعث کاهش بوی گیاهان و محو شدن آنها می شود.

یک مقام مسئول در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه دمای مناسب اتاق برای خشک کردن گیاهان بین 20 تا 32 درجه سانتی گراد است، افزود: برای حفظ گیاهان خشک باید از گلدان های شیشه ای یا چینی رنگی استفاده شود. اگر ظروف شیشه ای رنگی نیستند، بهتر است آنها را در کابینت های تیره قرار دهید. تاریخ خشک شدن گیاه باید روی آن درج شود زیرا گیاه خشک شده در شرایط مناسب از 12 تا 18 ماهگی قابل مصرف است.

به گزارش روابط عمومی موسسه گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، دکتر مجید قربانی ناهوجی، مدیر پژوهش و مدرس این پژوهشکده نیز در خصوص نحوه جمع آوری، خشک کردن و نگهداری گل ها گفت: گل ها باید پس از طلوع آفتاب زمانی برداشت شوند که شبنم تبخیر می شود شبنم رطوبت را زیاد می کند و می پوسد. بهترین زمان برای اکثر گلها زمانی است که کاملاً باز شوند. البته، استثناهایی وجود دارد؛ به عنوان مثال، گل های قدیمی برخی از گیاهان با خاصیت حشره کشی باید زود برداشت شوند. از آنجایی که گلبرگ ها به سرعت خراب می شوند، باید روی سطح سینی مانند خشک شوند. ما همچنین به عنوان دانه برای گل های کوچک مانند اسطوخودوس عمل می کنیم. به این ترتیب قبل از ریزش گل ها شاخه های گل را حدود 20 سانتی متر جدا کرده و آویزان می کنیم.

دکتر قربانی خاطرنشان می کند: خشک کردن گیاهان باید با دقت انجام شود تا از همه حشرات یا ناخالصی ها جدا شوند و گل ها روی دستمال کاغذی یا روزنامه خشک شوند. در ضمن گلهایی با ساقه بزرگ (قسمت میانی) پس از جداسازی گلها باید قسمت میانی برگها را جدا کنیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.