شرایط واردات خودرو/سرنشین حذف شد

[ad_1]

با وجود مصوبه مجلس شورای ملی مبنی بر واردات 70 هزار خودروی سواری، آنچه در قانون بودجه 1401 نهایی شده است نشان می دهد خودروهای سواری از فهرست واردات خارج شده اند.

به گزارش ایسنا، پس از چالش های فراوان خودروهای وارداتی در سال جاری، پنجم اسفندماه سال گذشته در جریان بررسی لایحه بودجه 1401 در صحن علنی مجلس، نمایندگان مجوز واردات 96 هزار دستگاه خودرو را تایید کردند. بر این اساس تصمیم داریم 70 هزار خودروی سواری قابل واردات باشد که 50 هزار خودروی سواری و 20 هزار خودرو دوگانه سوز، هیبریدی و برقی کار می کنند. سایر موارد نیز امکان واردات کامیون، تریلرهای یخچال دار و کشنده، اتوبوس و ماشین آلات سنگین را فراهم می کند.

اما با تصویب قانون بودجه بررسی تبصره های آن نشان داد که تبصره مربوطه با تغییراتی در مصوبه کنگره همراه بوده و واردات 70 هزار خودروی سوره از شمول قانون بودجه خارج شده است. بر اساس بند (ک) تبصره 7 قانون بودجه 1401، به دولت اجازه داده می‌شود با رعایت سیاست‌های کلی نظام و در شرایطی خاص، زمینه وصول درآمدهای مالیاتی مصوب مراجع ذی‌ربط، مجوز واردات خودرو صادر کند.

سه شرط برای واردات خودرو

در این راستا سه شرط برای واردات خودرو تعیین شده است که عبارتند از تعیین ضوابط واردات خودرو و نحوه تامین ارز توسط دولت، آسیب نرساندن به تولید داخلی و همچنین بازار ارز با تشخیص دولت. مشروط به شرایط رقابتی

لیست خودروهای سواری خالی است

مقوله‌هایی که دولت مجاز به واردات خودرو در آن‌ها است، شامل چهار دسته می‌شود، البته ناگفته نماند 70 هزار خودروی سواری که در دادگاه علنی مجلس تصویب شد. با رعایت شرایط مندرج در تبصره 7 قانون بودجه، 10 هزار دستگاه کامیون و تریلر با بارهای خطرناک و سرد، 10 هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و درون شهری، 1000 دستگاه واگن و واگن یخچال دار و همچنین 5000 دستگاه ماشین آلات معدنی و راهسازی سنگین و … قابل واردات پس از بازسازی یا تا پنج سال ساخت.

بر این اساس، وزارت اقتصاد موظف است هر سه ماه یکبار گزارش کالاهای وارداتی را به کمیسیون های اقتصادی، صنعتی و معدنی، عمران و امور داخلی کشور و مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

تکلیف وعده وزیر برای رفع ممنوعیت واردات از اردیبهشت ماه چه می شود؟

حذف واردات خودروهای سواری از زمان تبصره 7 انجام شده است فاطمی امین – وزیر صنعت، معدن و تجارت – وی در آخرین سخنرانی خود در پایان سال گذشته بر عدم تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه امسال تاکید کرد و وعده واردات جدید داد. وی گفت: با واردات قبلی مخالف نیستم، اما از آنجایی که واردات خودرو تا دو میلیارد دلار هزینه ارزی دارد، آن را مناسب نمی‌دانم، اما با اقدامات تجار ایرانی و افزایش صادرات، وضعیت بهتر شد. و بخشنامه ممنوعیت واردات در اردیبهشت ماه صادر شده است “(1401) منقضی می شود، تمدید نمی شود و واردات طبق ضوابط قبلی انجام می شود.”

این در حالی است که واردات خودرو از سال 1397 به دلیل شرایط پولی و محدودیت های موجود ممنوع شده بود و طرح لغو آن همواره با مخالفت به ویژه از سوی بانک مرکزی به دلیل هزینه های خارجی مواجه بود. این در حالی است که حدود 12 هزار خودرو قبل از ممنوعیت وارد شده، نتوانستند در انبار عمومی گمرک ترخیص شوند و مدت زیادی ترخیص نشدند، به طوری که حدود 12 هزار خودرو در تردد بودند.

در این شرایط با توجه به تاکید وزارتخانه مبنی بر سکوت بر واردات خودرو و اعلام پایان ممنوعیت حدود یک ماهه در اردیبهشت ماه، با حذف مجوز واردات خودرو، خودروهای سواری در قوانین خاص پولی و بودجه ای تصمیم گرفته می شود. . شرایط کشور؟ مشخص نیست این اقلام وارداتی چگونه به دست آمده و فرآوری شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.