شناخت کامل اوپراتور پلیت و چیلر تراکمی هواخنک

شناخت کامل چیلر تراکمی هواخنک – مرجع تخصصی چیلر
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

در هنگام ساخت اواپراتور چیلر ، بعد از اینکه ستاره های آلومینیومی را در داخل لوله های مسی قرار دادیم آنها را از یک غلطک عبور می دهیم تا ستاره ها محکم به جداره داخلی بچسبند تا در موقع عبور ماده مبرد از داخل لوله مسی از جای خود حرکت نکنند.

چیلرهای صنعتی معمولا به صورت سیستمهای کامل پکیج شده شامل یونیت چیلر، کندانسور، ایستگاه پمپ با پمپ سیرکولاسیون، شیر انبساط، سیستم خاموشی بدون جریان و کنترل آب سرد داخلی عرضه میشوند.

با توجه به این که سیستم های تهویه مطبوع به سرویس و نگهداری دوره ای نیاز دارند، پس مطمئن شوید از تولیدکننده معتبری خرید می کنید.

این اواپراتور ها در سردخانه بالا و زیر صفر استفاده زیادی دارند، مثل سردخانه خرما، رستوران، گوشت منجمد و انواع سردخانه مواد غذایی که در دمای بالا و زیر صفر نگهداری و انبار میشوند .

برای نگهداری گوشت و سبزیجات منجمد کاربرد دارد. در چیلر ها بخصوص چیلر های آب خنک سه سیکل سیرکولاسیون سیال و در چیلر های خنک دو سیکل سیر کولاسیون سیال وجود دارد .

نحوه کار آن بدین شکل است که طبق شکل زیر تعداد زیادی صفحه در کنار هم و به صورت آبندی شده نسبت به هم قرار گرفته و در فضای خالی بین صفحات و با الگوی یکی در میان، سیال داغ و سیال سرد (آب) جریان می یابد و حرارت از طریق دیواره صفحات منتقل می شود.

اواپراتور (Evaporator) یک مبدل حرارتی است که از طریق جذب گرمای یک سیال و انتقال آن به سیال دوم ، باعث بالا رفتن دما یا گرمای نهان آن شده و در نهایت آنرا تبخیر می کند و بدینوسیله باعث خنک شدن سیال اول می شود.

کویل | مبدل حرارتی | فین پلیت | DX | EX | اکسپندر کامل … 1)اختلاف دما: اختلاف دما بین سیال و محیط اطراف کویل باید به اندازه ای باشد که مایع درون کویل به صورت کامل تبخیر شود.

قیمت این اواپراتورها نسبت به پوسته و لوله بیشتر می باشد و همچنین به اندازه آن توانایی و قابلیت تحمل فشارهای بالا را ندارد.

سطح تبادل کننده حرارت در اواپراتور چیلر از نوع صفحه ای نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر است و در ابعاد کوچکتر می توان حرارت زیادی را منتقل کرد ولی قیمت این اواپراتورها نسبت به پوسته و لوله بیشتر بوده و به اندازه آن قابلیت تحمل فشارهای بالا را ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید. اواپراتور صفحه ای (پلیتی) در طول سال های اخیر، وارد صنعت تهویه مطبوع ایران شده است و در برخی چیلرها به عنوان مبدل حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه اواپراتور (Evaporator) یا دستگاه تبخیر کننده، به عنوان مبدل حرارتی در صنایع غذایی، کارخانه های نوشابه سازی، تهویه مطبوع و سردخانه ها، وظیفه تبخیر مایعات را برعهده دارد.

شما خریدار گرامی می توانید جهت اطلاع از قیمت اواپراتور مورد نیاز خود ، با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و شرایط فنی و مالی دستگاه مورد نظر دریافت نمایید.

برای اطلاع از قیمت اواپراتور ، ابتدا باید تناژ برودتی آن برای سازنده مشخص باشد . موقع خرید اواپراتور باید در نظر داشت، میزان هوادهی فن اواپراتور یا سی اف ام (CFM) فن اواپراتور است.

از موارد استفادهی آنها میتوان به یخساز صنعتی، خنککاری مایعات جهت ذخیره انرژی و یا سردخانههای بدون فن اشاره کرد.

دلایلی که در این جا به آن اشاره شد از مهم ترین خصوصیاتی است که باعث گردیده است که از اواپراتورهای صفحه ای در یخچال و فریزر و همچنین ساید بای ساید ها استفاده شود.

این مدل ساده ترین شکل اواپراتور است، بسته به نوع کابری از لوله های مسی و فولادی استفاده می شود.

تبدیل مبرد از فاز مایع به گاز، در این مسیر اتفاق افتاده و سرمای ایجاد شده با راندمان مناسبی به (سیال) که در مسیر دیگر در حال حرکت است، منتقل می شود.

همچنین نوعی مبدل حرارتی است که حرارت را از آبی که باید در چیلر سرد شود، جذب می کند و به مبردی که در حال تبخیر است، انتقال می دهد و به این صورت آب سرد می شود.

سیکل ترمودینامیکی یک چیلر جذبی (absorption chiller) به وسیله یک منبع حرارتی کار میکند. چیلرهای آب-خنک از برجهای خنک کن (cooling towers) استفاده میکنند که در مقایسه با چیلرهای هوا-خنک باعث بهبود راندمان ترمودینامیکی چیلر میشوند.

دوباره خنک می شود و دوباره یه همان جا فرستاده می شود. در ظرفیت های بزرگتر نیز از اواپراتورهای flooded و یا همان مستغرق که در ظرفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

از قابلیت های این نوع اواپراتور می توان به راندمان بسیار بالا و ابعاد کوچک آن اشاره کرد. تعمیر دستگاه چیلر : برای بحث تعمیر چیلر ابتدایی به ایرادات موجود در سیستم اشاره داشته باشیم در صورت بروز مشکل بیشتر خارج از این مقاله دوستان می توانند با ایمیل با پشتیبانی۲۴ ساعته شرکت تماس حاصل نموده مشکل را در میان و مشورت بگیرند .

همانطور که اشاره شد ، کارایی بالایی دارد. کندانسور قطعه بعدی است که اهمیت زیادی در یک دستگاه مینی چیلر دارد.

چیلر تراکمی مانند دیگر دستگاه های تهویه و تبرید دارای چهارقطعه اصلی کمپرسور کندانسور شیر انبساط و اواپراتور می باشد.

قیمت اواپراتور های پوسته و لوله نسبت به دیگر اواپراتور های دیگر کمتر است و می تواند فشار و دماهای بالا را تحمل کند و می توان این نوع از اواپراتور ها را تعمیر کرد.

از این صفحات ، یکی در میان ، آب و مایع مبرد عبور می کند. به گونه ای است که داخل یک پوسته قرار می گیرد و سیال مایع از درون لوله ها یا هر سیال دیگری از داخل پوسته حرکت کرده و بعد از گرفتن حرارت کم کم از حالت مایع به حالت گاز تغییر داده می شود.

اواپراتور کویلی پره دار یا فین دار از کویل های مسی تشکیل شده است که مبرد از روی پره های پر پیچ و خم عبور می کند و با گرفتن هوا از محیط دمای خود را از دست می دهد و به حالت گاز تغییر فاز می دهد که تبخیر شدن مایع باعث خنک شدن هوای محیط می شود.

اواپراتور دستگاهی است سیال های مختلف را تبخیر می کند. هرگاه حرکت آب سیال درون اواپراتور متوقف شود و دما به زیر صفر برسد و یا دمای مبرد از حد معین پایینتر بیاید (این مشکل زمانی رخ می دهد که ترموستات فرمان قطع کمپرسور را ندهد و کمپرسور یکسره کار کنند) سیال ما میباشد درون اواپراتور یخ زده و در نتیجه حجم آن افزایش پیدا کرده و منجر به سوراخ شدن اوپراتور میشود.

در اواپراتور پوسته لوله دسته ای از لوله ها درون یک پوسته قرار گرفته اند که معمولا سیال مایع از داخل لوله ها عبور می کند و سیال دیگر از پیرامون لوله ها حرکت می کند و سیال مایع از سیال پیرامون حرارت را جذب می کند و از حالت مایع به حالت گاز تغییر فاز می دهد و دمای سیال اطراف آن کاهش پیدا می کند.

مبرد در حال تبخیر، حرارت را از طریق جداره های خارجی لوله های مسی ، از آب می گیرد و آب را سرد می کند.

مبرد از طریق جداره لوله ها ، گرمای آب را جذب می کند و به بخار تبدیل می شود. مبرد در حال تبخیر از طریق جداره های خارجی لوله های مسی ، حرارت را از آب گرفته و آب را سرد می کند.

گاز مبرد در هنگام تبخیر نیاز به گرمای زیادی دارد که آنرا از آب جذب می کند. نتیجه گرماگیری گاز مبرد چیلر به سمت برج خنک کن با پمپ برج پمپاژ شده در برج خنک کن پس از هوا دهی به آب و دفع گرما در محیط و سرد شدن آب به کندانسور آبی چیلر برمی گردد.

حال با توجه به این تغییر دما، مقدار دمای کندانس چیلر حدود ۱۲۵°F متناظر با فشار دیسشارژ چیلر تراکمی هوا خنک می شود. Data w​as gen er᠎ated  by G​SA᠎ Content Gene rator  DE᠎MO!

به این صورت که مایع مبرد درون کویل اواپراتور در دمایی پایین تر از دمای محیط می جوشد و گرمای محیط اطراف اواپراتور را جذب می کند و هوای اطراف اواپراتور را خنک می کند، در واقع اواپراتور گرمای فین و لوله های مسی را به خودش می گیرد و این گرما باعث تبدیل مایع مبرد به گاز می شود و گاز مبرد را وارد کمپرسور می کند به این ترتیب سیکل تبرید تکمیل می شود.

چون دمای هوا به زیر صفر درجه می آید و اواپراتور نیز در هوای آزاد قرار دارد امکان یخ زدن آب درون اواپراتور در هوای آزاد وجود دارد.

کمپرسور سی می هرمتیک : به کمپرسور چیلر که بصورت پیچ و مهره قطعات روی هم مونتاژ شده است را که امکان دسترسی و مونتاژ راحت را دارا است کمپرسور چیلر هرمتیک گویند.

برق رسانی و کنترل قطعات در تابلو برق انجام می شود. اواپراتور جزو قطعات اصلی سیکل تبرید و سردخانه است و کارکرد آن برعکس کندانسور است.

وظیفه اصلی اواپراتورخنک کردن محیط است. این نوع اواپراتورها بیشتر در دستگاههای سرد کننده خانگی استفاده میشوند و از مزایای آن راحتی در تمیز کردن آن، اقتصادی بودن تولید و آسان بودن فرم گیری آنها میباشد.

هزینه آن نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر می باشد. هزینه برق این چیلر ها با توجه به تن تبرید واقعی در حالت فول لود در حدود ۱٫۲۵ می باشد که در مقایسه با چیلر های تراکمی آب خنک ۰٫۵-۰٫۸ می باشد که مقایسه با چیلر هوا خنک مصرف برق کمتری دارند.

این صفحات Pass Partition نام دارند. این فشار بر حسب نوع گاز متفاوت می باشد. تیوب باندل : مجموعه لوله ها یا تیوب های داخل هستند که گاز در آنها جریان می یابد. ​Art icle h as been gen er ated  with G SA Con tent Generator D᠎emoversion .

تیوب باندل : مجموعه لوله ها یا تیوبهای داخل هستند که گاز در آنها جریان می یابد . یکی از این مشکلات آسیب پذیر بودن این محصول در برابر باد و شرایط آب و هوایی مختلف می باشد.

همان طور که می دانید این محصول را در فضای باز نصب می کنند. سیال داغ و سیال سرد به روش یک در میان در فضای بین این صفحات به جریان در می آید.

و همچنین محل قرار گیری چیلر باید در یک فضای باز و محیط بیرون باشد. همچنین این صفحات لوله های مسی را در هنگام ساخت، در محل خود نگه می دارند.

مطالب ارائه شده، جنبه عمومی دارند. اواپراتور پوسته لوله از دو بخش لوله، لوله های مسی و پوسته که همان ورق های آلومینیومی است تشکیل شده است که ظرفیت های آن از 3 تن تا 500 تن تبرید است که متناسب با درخواست مشتری ساخته و ارائه می شوند.

وجود پره در اواپراتور باعث افزایش انتقال حرارت مبرد با محیط می شود، تعداد پره های اواپراتور کویلی از 7 تا 14 پره در هر اینچ است.

با این کار سطح انتقال حرارت در بخشی که مبرد جریان دارد افزایش می یابد و عملکرد سیستم بالا می رود.

در سیستم اواپراتور به خاطر کاهش دمایی که در لوله های آن اتفاق می افتد، باعث تقطیر رطوبت موجود در هوا می شود و به شکل مایع روی فین ها و صفحات اواپراتور جمع می شود. ​Th᠎is  post h​as  be᠎en w ritten with the he​lp of GSA C​onte᠎nt Generator Demov​er sion.

اواپراتور در صنعت تهویه مطبوع برای سرمایش آب یا هوا بکار می رود .اواپراتورهایی که برای سرمایش هوا بکار می روند معمولا از نوع مبدل های پلیت فین یا اصطلاحا کویل رادیاتوری می باشند.

ولی برای سرمایش آب فن کوئل های یک ساختمان ، از اواپراتور پوسته و لوله یا صفحه ای استفاده می شود .

اگر اختلاف فشاری رخ دهد، میزان هوادهی فن کم میشود. 3)نوع سیالات: تاثیر مستقیمی در میزان تبخیر سیال و انتخاب جنس کویل دارد.

برای عملکرد درست اواپراتور چیلر باید میزان و کیفیت مبرد ورودی به کویل آن کنترل شود. وزن آن ها نیز کمتر است.

در اواپراتور سردخانه زیر صفر دما تا -45 درجه می رسد و فاصله فین ها نسبت به مدل بالای صفری کمتر میشود.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.