ما قطعاً از کاهش کشت تریاک در افغانستان استقبال می کنیم / این ممنوعیت باید همه مواد مخدر را پوشش دهد

[ad_1]

دبیرکل فرماندهی مبارزه با مواد مخدر در خصوص ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان گفت: قطعا از کاهش کشت استقبال می کنیم، اما این ممنوعیت باید تمامی مواد مخدر تولید شده به ویژه مواد مخدر صنعتی در افغانستان را شامل شود.

به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما با موضوع بررسی جوانب و پیامدهای ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان در پاسخ به سوالی درباره تاثیر این ممنوعیت گفت: این یک تصمیم است. صورت گرفته و اعلام شده است، باید دید در عمل این سیاست اعلامی تبدیل به سیاست عمل 20 سال پیش می شود یا خیر؟ در هر صورت جمهوری اسلامی ایران از کاهش تولید و کشت مواد مخدر در افغانستان استقبال می‌کند و به کاهش تولید و کشت مواد مخدر کمک می‌کند و همه رایزنی‌های لازم را با جامعه جهانی برای حل این مشکل انجام داده است. کشاورزی جایگزین، معیشت و کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان. باید ببینیم در روند رسیدگی آیا اقدام عملی محسوب می شود یا خیر؟

وی گفت: در سال 2000 تولید مواد مخدر در افغانستان به زیر 200 تن کاهش یافت و سطح زیر کشت به حدود 7000 هکتار رسید. با حضور کشورهای عضو ناتو به‌ویژه آمریکایی‌ها و حمایت آنها، تولید در دو دهه به بیش از 9000 تن (براساس اطلاعات سازمان ملل) رسیده است.

وی ادامه داد: در زمینه مواد مخدر ویرانی عظیمی در افغانستان به جا گذاشته اند و علاوه بر فقدان شواهدی مبنی بر قاچاق مواد مخدر توسط هواپیماهای آمریکایی و ناتو، نه تنها با توافق و تشویق به کشت، توسعه کشاورزی را نیز تشویق می کنند. از نظر فنی، عرضه بذرهای پرمحصول و تکثیر بذر به تولید مقادیر زیادی مواد مخدر در افغانستان کمک کرده است، جایی که طبق آمار رسمی سازمان ملل متحد بیش از 90 درصد تریاک جهان را تولید می کند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد مواد مخدر صنعتی نیز توضیح داد: در دهه گذشته اگر مواد مخدر سنتی از افغانستان به مناطق دیگر از جمله اروپا رفت، متاسفانه حمایت شد، کمک کشورهایی که افغانستان را اشغال کردند به ویژه پیش سازها. ، از اروپا به افغانستان سرازیر شده است.

به گفته دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، پیش سازها موادی هستند که فی نفسه غیرقانونی نیستند و مصارف مختلفی دارند. اما مبنای اصلی تولید مواد مخدر مانند هروئین و شیشه این است که این مواد پیش ساز از اروپا به افغانستان فرستاده شده و در آنجا به مواد مخدر صنعتی تبدیل شده و بازگردانده می شوند.

مومنی گفت: ما قطعا از کاهش کشت تریاک در افغانستان استقبال می کنیم، اما این ممنوعیت باید همه انواع تولید مواد مخدر به ویژه مواد مخدر صنعتی در افغانستان را شامل شود.

مومنی در بخشی دیگر از این سخنان گفت: متأسفانه شاهد مقادیر زیادی پیش سازها از اروپا به افغانستان هستیم. در گزارش ماه گذشته که نشست سالانه کمیسیون مواد مخدر در وین بود، رسماً اعلام کردیم و هشدار دادیم، حتی سند همکاری با سازمان ملل را امضا کردیم.

وی گفت: ما باید با مواد مخدر صنعتی و سنتی مقابله کنیم.

مومنی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه معضل مواد مخدر یک معضل جهانی نیست و باید در کنار هم دیده شود، گفت: واقعیت این است که باید در افغانستان اتفاقی بیفتد. توسعه پایدار و معیشت باید یک بدیل حداقلی در افغانستان باشد.

وی ادامه داد: در جریان سخنرانی من در سازمان ملل در اواخر اسفند، پیشنهاداتی ارائه شد که مورد استقبال سازمان ملل نیز قرار گرفت و سند رسمی مبادله شد که اینها باید به سمت اتخاذ یک استراتژی و برنامه جامع هدایت شوند. “

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد که برای توسعه مناطق جدید باید راهکارهای جدیدی اتخاذ کنیم. دو جلسه ستاد مرکزی را به این امر اختصاص دادیم و مجموعه اقداماتی که ایران باید انجام دهد و همچنین راهبردهای اتخاذ شده و سناریوهای موجود تدوین و به سامانه رئیس جمهور ارسال شد و به دستور شما به تمامی مراجع ذیربط ابلاغ شد.

وی ادامه داد: ما آماده ایم و منتظر عمل منفعلانه نیستیم. بنابراین سناریوها مشخص است، اما مشکلی که باید در داخل حل کنیم تغییر الگوی مصرف است تا از طب سنتی به طب صنعتی تغییر نکند یا افزایش نیابد. تصمیماتی اتخاذ شده و دستوراتی برای وزارتخانه‌ها و سازمان‌های فرهنگی مختلف برای جلوگیری از این امر و آموزش خانواده‌ها برای مقابله با این پدیده تعیین شده است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به تصویب این قانون اشاره کرد و گفت: این لایحه از سوی رئیس قوه قضائیه به دولت ارسال شده است و امید است این لایحه زودتر به کشور ارسال شود. قوانین باید به روز شوند تا با وضعیت فعلی مطابقت داشته باشند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.