مشهد نیاز به برآورد سیستماتیک و دقیق از جمعیت گردشگر دارد

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی مدرس پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی با تاکید بر لزوم بهره برداری دقیق از گردشگران ورودی به مشهد، گفت: مشهد برای آمار دقیق تر نیاز به سرشماری سیستماتیک دارد، جمعیت در مقاطع مختلف وارد مشهد شده است.

حامد بخشی در سومین جلسه زیارت نوروزی 29 فروردین که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی برگزار شد، اظهار داشت: در گردشگری مفهومی به نام آمار واقعی یا جمعیتی وجود دارد.واقعی نسبت به جمعیت رسمی. جمعیت واقعی جمعیت یک منطقه یا شهر است که بر خلاف آمار رسمی در سرشماری رسمی محاسبه نمی شود و به عنوان جمعیت غیررسمی شناخته می شود. مثل افرادی که به هر دلیلی وارد یک شهر می شوند. جمعیت واقعی یک شهر مصرف کنندگان هستند و باید غذا یا مسکن برای آنها فراهم شود.

وی ادامه داد: بر این اساس این شهر علاوه بر جمعیت رسمی دارای جمعیت غیررسمی است که شامل گردشگران، افراد بی خانمان و کارگران فصلی است که در یک فصل خاص حضور پیدا می کنند و سپس به محل مراجعه می کنند. و غیره که در جمعیت مشهد و در آمارهای رسمی درج نشده اند؛ بنابراین مشکل برآورد سرشماری واقعی یکی از مباحث جدی در حوزه مدیریت شهری است. برآورد آمار و برآورد جمعیت شهر، دو بخش پویای جمعیت و جمعیت ساکن پیشنهاد شده است.در بخش برآورد دو نوع روش وجود دارد: جمعیت انعطاف پذیر.

مدرس پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: یکی از این روش‌ها روش مستقیم است که به‌طور مستقیم از گردشگران و زائران به روش‌های دیگر آمار جمع‌آوری می‌شود. این سرشماری ها یا سرشماری ها را می توان بر اساس امتیاز ورودی و خروجی با نمونه گیری یا سرشماری یا آمار ترکیبی از دو روش قبلی محاسبه کرد.

بخشی افزود: این نوع سرشماری به صورت سامانه ای یعنی بدون نظارت یک نهاد دانشگاهی برآورد و سالانه منتشر می شود. یک آمار دیگر توسط مراکز گردشگری محاسبه می شود. ضمناً طبق آمار مراکز اقامتی، آمارها از تعداد گردشگرانی است که سالانه توسط سازمان میراث فرهنگی منتشر می شود و به عنوان یکی از پایگاه های ارزیابی آماری تعداد گردشگران، زائران و گردشگران مشهد محسوب می شود.

وی با بیان اینکه “اما بین آمار مراکز اقامتی و مبادی ورودی شهر اختلاف قابل توجه و جدی وجود دارد که یکی از دلایل آن فعالیت مراکز است.” جمعیت واقعی.” از سوی دیگر در آمار مبادی ورودی شهرها نیز برآورد بیش از حد وجود دارد، زیرا خودروهایی که از این مسیرها تردد می کنند گردشگر محسوب نمی شوند.

مدرس پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خاطرنشان می کند: روش دیگری که در کشور ما یا در شهر مشهد به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد و یا حداقل این روش را من کمتر می بینم، آمار بر اساس متغیرهای مربوط به مصرف گردشگر است که این روش در جهان نیز انجام می شود. در آمار کلان یک شهر یا مقصد گردشگری، میزان مصرف جمعیت ثابت مشخص است و افزایش مصرف برق و آب، ترافیک، تولید زباله و برآورد مصرف هر گردشگر به طور غیرمستقیم می تواند جمعیت واقعی ورودی به شهر را تامین کند.

بخشی با اشاره به روش های سرشماری افزود: در مجموع سرشماری به دو صورت انجام می شود. اولین مورد حاضر این است که این نوع بررسی در اصل ناقص بودن سفر و عدم حضور گردشگران است. روش دوم، زمان ماضی است که در مبدأ واقع می شود که آن هم مشکلاتی دارد که یکی از آنها فراموشی و یاد نکردن است; لذا تلاش می شود تا این سرشماری بلافاصله در هفته اول تیرماه برای محصول بهاره انجام شود.

وی گفت: یکی دیگر از روش های سرشماری استفاده از آمار زیستی است و در مواردی که کنترل دقیقی بر جمعیت نداریم از این روش استفاده می شود. به طور کلی، مسئله مثلث بندی آماری یک رویکرد مهم و مفید برای دستیابی به برآوردهای آماری دقیق است.

بخشی افزود: آمار مراکز مختلف در حوزه گردشگری می تواند تا حدودی این عدم تفاوت آماری را جبران کند.

وی با اشاره به مطالعه موردی آمار گردشگران در سال 98 گفت: بر اساس سرشماری رسمی بیش از 13 میلیون گردشگر در تاریخ 25 اسفند 97 از مشهد بازدید کردند که رقم قابل توجهی است و نسبت به سال 97 حدود 10 درصد رشد داشته است.

مدرس پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خاطرنشان می کند: مرکز آمار با آمار قابل توجهی از مسافران در بهار 98، در مجموع بیش از 16 میلیون نفر را رقم زد. نابرابری آماری معضلی برای سرمایه گذاران در صنعت گردشگری مشهد است.

وی با تاکید بر تعدیل آمار سرشماری گفت: در بسیاری از حوزه های آماری اختلافات جدی داریم که یکی از آنها مربوط به حوزه حمل و نقل است که گردشگری چه تعداد مسافر از راه ریلی، هوایی و جاده ای وارد مشهد شده است.

یکی از اعضای هیئت علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی تصریح کرد: بر این اساس برای شمارش دقیق‌تر جمعیت ورودی به مشهد در مقاطع مختلف به سرشماری سیستماتیک نیاز داریم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.