مشکلات شنوایی شایع ترین ناتوانی در کوه سرخ است

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی رئیس اداره بهزیستی کوهسرخ گفت: متأسفانه شنوایی شایع ترین و مهم ترین معلولیت شناسایی شده در شهرستان کوهسرخ است.

مهدی بیدل بختیاری در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سال گذشته طرح غربالگری شنوایی کودکان 3 تا 5 ساله در این شهرستان اجرا شد که 4 درصد از 1800 نفر دچار مشکل شنوایی بودند، افزود: روستای ایور با 70 نفر بیشترین کم شنوایی را دارد.

وی گفت: در حال حاضر آماری از افراد مسن با مشکلات شنوایی نداریم و فقط نوزادان تازه متولد شده غربالگری می شوند. برنامه شنوایی سنجی هر ساله در کوه سرخ انجام می شود و سال گذشته 1800 نفر مورد آزمایش شنوایی قرار گرفتند.

رئیس بهزیستی کوهسرخ ازدواج همجنس گرایان را مهم ترین عامل ناتوانی شنوایی در این شهرستان دانست و گفت: کم شنوایی در دختران و پسران کوهسرخ یکسان است.

وی معلولیت ذهنی را یکی دیگر از معلولیت های مهم شهرستان که اکثر اهالی روستای تکاب دارند برشمرد و افزود: علت اصلی معلولیت ذهنی در این شهرستان مشکل ژنتیکی است.

وی با بیان اینکه بهزیستی شهرستان کوهسرخ در جامعه هدف به ازای هر 3 هزار نفر 1200 مورد تحت پوشش قرار دارد، گفت: 3 درصد از کل معلولیت های شهرستان مربوط به کودکان است.

مشکلات شنوایی شایع ترین ناتوانی در کوه سرخ است

عکس از آرشیو

مهمترین آسیب اجتماعی

بیدل بختیاری همچنان اعتیاد، طلاق، ازدواج کودکان، کودک آزاری و خودکشی را از مهم ترین آسیب های اجتماعی این شهرستان می داند.

وی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده 3 درصد از جمعیت شهرستان مربوط به معضل اعتیاد هستند، همچنین در سال گذشته 2 درصد از جمعیت اقدام به طلاق و 8 درصد خودکشی کرده اند.

رئیس بهزیستی کوهسرخ خاطرنشان کرد: در سال گذشته 100 پرونده اعتیاد در بهزیستی کوهسرخ ایجاد کردیم و این افراد برای درمان به مراکز بستری یا سرپایی اعزام شدند. در صورت خروج، وام خوداشتغالی نیز به این افراد تعلق می گیرد.

وی گفت: سال گذشته حدود 2 درصد به پرونده های تحت پوشش بهزیستی کوهسرخ اضافه شد که 70 مورد آن به معاونت اجتماعی و مربوط به طلاق، از کارافتادگی یا فامیلی بودن، بد سرپرستی بوده است.

مشکلات شنوایی شایع ترین ناتوانی در کوه سرخ است

مشتریان با پوشش مزایا خانه دار می شوند

وی همچنین به وضعیت اسکان افراد دارای معلولیت و ارباب رجوع در شهرستان کوهسرخ اشاره کرد و افزود: سال گذشته حدود 12 واحد مسکونی روستایی و 3 واحد مسکونی شهری به اهالی واگذار شد که خانوارهای دارای 2 معلول به ارزش هر 75 میلیون تومان منطقه روستایی. خانواده و به ازای هر خانواده شهری 140 میلیون تومان توسط سازمان ها و همکاران بهزیستی پرداخت شده است.

رئیس اداره بهزیستی کوهسرخ گفت: سال گذشته ساخت 50 خانه دیگر را آغاز کردیم و با این تعداد خانه که تحویل داده می شود مردم خانه دار می شوند و هفت یتیم خانه نیز خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در شهرستان کوهسرخ از 1200 خانوار شهری و روستایی 40 خانوار معلول هستند، گفت: در سال 1400 بهزیستی اقدام به کمک بهزیستی برای ساخت 100 واحد مسکن مددجویان کرد.

بیدل بختیاری افزود: 50 میلیون تومان کمک هزینه مسکن از سوی بهزیستی برای هر مددجو و 50 میلیون تومان برای بنیاد مسکن برای ساخت مسکن اختصاص یافته است.

رئیس اداره بهزیستی کوه سرخ با تاکید بر اینکه تمامی مشتریان بهزیستی از خدمات مستمر و متناوب بهره مند می شوند، گفت: بالغ بر 4 میلیارد و 800 میلیون تومان ماه مستمری روزانه به جامعه هدف کوهستان سرخ پرداخت شد و همچنین 80 نفر با آسیب ها و ناتوانی های نخاعی. شدید و بسیار شدید حق پرستاری و مددکاری 800 میلیون ریال پرداخت شده است.

وی گفت: با ایجاد دو مرکز فعال زندگی در کوهسرخ، خدمات یک سازمان بهزیستی در زمینه فناوری اطلاعات برای بهبود زندگی آحاد جامعه ارائه می شود و تاکنون 720 پرونده به این مرکز واگذار شده است. “

عدم مناسب سازی شهری و اداری

وی در ادامه از عدم مناسب سازی شهر و ادارات با حضور معلولان در جامعه خبر داد و اظهار داشت: از آنجایی که کوه سرخ به تازگی به شهر تبدیل شده است، اقدامات بهتری برای اسکان معلولان لازم است متناسب با فضای شهری.

بیدل بختیاری گفت: متاسفانه هنوز دولت و سایر ادارات شهرستان و اکثر پیاده روها ساماندهی نشده است و باید با نحوه فرهنگ سازی، حضور معلولان را در شهر تسهیل کنیم.

بیدل بختیاری در پایان کمبود زمین برای ساخت ساختمان بهزیستی کوهسرخ را یک معضل جدی می داند و در این باره می گوید: در حال حاضر مستاجر هستیم و برای رفع این مشکل نیازمند کمک سازمان ها هستیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.