مصرف خودسرانه و زیاد گیاهان دارویی باعث بیماری می شود

[ad_1]

ایسنا/ مازندران یکی از درمانگران با این تصور غلط که جوشانده اگر فایده ای نداشته باشد، ضرری ندارد، مخالف است: مصرف بی رویه و بیش از حد آن می تواند منجر به بسیاری از بیماری های دیگر شود.

یکی از موارد مهم در مورد مصارف گیاه دارویی این است که به دو دسته تک پایه و سرو (مرکبات) تقسیم می شود. این بدان معناست که هنگام مصرف، برخی از گیاهان به صورت جداگانه و برخی دیگر به صورت ترکیبی استفاده می شوند. از دسته مفرد می توان به گل گاوزبان، پونه، آویشن و… اشاره کرد; مرکبات ترکیبی از چندین گیاه با نمونه های فراوان است.

امروزه برای بیماری فرد داروها ترکیب و تجویز می شود. یکی از پزشکان طب سنتی گفت: مصرف گیاهان دارویی به تنهایی تأثیر بسیار بیشتر و بهتری نسبت به ترکیب آن دارد، زیرا در نوع ترکیبی، بلافاصله پس از دریافت دارو، سیستم دفاعی بدن به دلیل دریافت مواد موثره چند گیاه در یک زمان، به بدن می رسد.
گاهی اوقات ناکارآمد می شود و مقاومت در برابر درمان ایجاد می کند.

ناهید پایی زاده در گفت وگو با ایسنا، به مقاومت بدن در برابر داروها اشاره کرد و گفت: در صورت استفاده نادرست از گیاهان دارویی باعث افزایش مقاومت بدن در برابر داروها می شود. این اتفاق در مورد گیاهان دارویی نیز رخ می دهد، زمانی که بدن در برابر مسکن ها مقاوم تر می شود و مسکن ها بعداً اثربخشی خود را کاهش می دهند.

پایی زاده می گوید: معده انسان مهم ترین عضو در فرآیند ورود داروهای شیمیایی یا گیاهان دارویی و دروازه ورود به سیستم بدن انسان است. در مورد داروهای شیمیایی نیز همین امر صادق است، اثرات یا عوارض جانبی آن توسط کبد در سراسر بدن پخش می شود و حتی باعث آسیب به خود کبد می شود.

وی با اشاره به مشکلات کبدی اکثر افراد جامعه گفت: همین عامل است که باعث شده بسیاری از افراد به سمت طب مردانه روی بیاورند. زیرا اساس درمان در طب نوین (شیمی) استفاده از مسکن ها است.

این پزشک طب سنتی با تاکید بر اینکه طب نوین درمان دیابت و فشار خون ندارد، بلکه فقط این بیماری ها را کنترل می کند، افزود: یکی از عوارض مصرف داروهای شیمیایی بیماری کبد، بیماری کبدی بیمار است. تمایل به چرب شدن دارد و آنزیم های کبدی را مختل می کند، به همین دلیل است که بیشتر افراد جامعه به داروهای گیاهی روی می آورند.

پایی زاده سال هاست که از مصرف داروهای گیاهی در بسیاری از کشورهای جهان صحبت می کند و تاکید می کند: حتی در برخی کشورها به دلیل تجویز بیش از حد داروهای شیمیایی تحت درمان و یا حتی جریمه قرار می گیرند.

وی یادآور شد: چند دهه پیش یک زن خانه دار ایرانی در واقع پزشک مقیم بود و آشپزخانه او یک داروخانه خانوادگی بود. بسته به فصل و هر بیماری که اعضای خانواده دارند، جوشانده و دمنوش های گیاهی در اختیار خانواده قرار می گیرد.

او گفت: «در طول پنج سال گذشته، افراد بیشتری به گیاهان دارویی روی آورده‌اند.

پایی زاده یکی دیگر از دلایل گرایش جامعه به استفاده از داروهای گیاهی را تولید گیاهان دارویی به صورت شربت و قرص می داند و می گوید: از این قرص ها و شربت ها برای نیازهای درمانی استفاده می کنند و به اثر مطلوب می رسند. نتیجه

وی نسبت به مصرف بیش از حد گیاهان دارویی در جامعه هشدار می دهد و این باور غلط را ترویج می کند که مصرف زیاد جوشانده اگر مفید نباشد، مضر نیست: می توانید گیاه دارویی را بیش از حد مصرف کنید که این تمام نیست. نقطه تقابل طب شیمیایی با طب سنتی واژه ای به نام مزاج یا طبع است.

این پزشک معالج با تاکید بر اینکه در طب سنتی پزشک یا مشاور واجد شرایط باید گیاه یا نسخه ای را با تسلط کامل به علم گیاه شناسی یا داروسازی تجویز کند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال اکثر اعضای بدن گرم و داغ هستند. و آب و هوای خشک سرد و خشک و گرم و مرطوب است و گیاهان این ویژگی را دارند.

پایی زاده افزود: تجویز خودسرانه گیاهان دارویی درست نیست زیرا باید مزاج فرد و مزاج آن گیاه را بررسی کنیم و بر اساس این مولفه ها داروی مناسب برای آن فرد بسازیم. در غیر این صورت این مزاج انسان است که به هم می ریزد و منجر به خشکی، سردی، گرمی یا خیس شدن بدن می شود که عامل بسیاری از بیماری های دیگر است.

وی گفت: در طب سنتی فهرستی از داروها و فهرست بیماری ها وجود دارد که داروی درمان هر بیماری را پزشک تجویز می کند.

این پزشک معالج عوارض خاص استفاده از داروهای گیاهی را برشمرد و با تاکید بر اینکه این نگاه نیاز به نهادینه شدن در جامعه دارد، افزود: تجویز گیاهان دارویی برای مصرف دارو نیاز به درایت بالایی دارد و بر روی آن فرد و با توجه به مزاج او تاثیر زیادی دارد. “

مهناز قبادی – خبرنگار ایسنا در مازندران

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.