نقش داروها در بهبود تولید اسپرم

[ad_1]

محققی در مرکز تحقیقات سلامت مردان و باروری مردان دانشگاه شهید بهشتی در مطالعه ای بر روی موش های آزمایشگاهی اثر یک دارو را بر بهبود تولید اسپرم بررسی کرد.

دکتر محمد امین عبدالحی فر در گفت وگو با ایسنا وی درباره نقش رادیکال های آزاد در آسیب سلولی و ناباروری توضیح می دهد: در برخی بیماری ها در اثر متابولیسم سلولی، رادیکال های آزاد تولید می شود که تجمع اراده باعث آسیب سلولی می شود.

وی به تاثیر رادیکال های آزاد بر روی سلول های اسپرم اشاره می کند و می گوید: سلول های اسپرم به دلیل وجود اسیدهای چرب غیر اشباع در غشای پلاسما و مقدار زیاد رادیکال های آزاد به رادیکال های آزاد حساس هستند، مقادیر بسیار کمی آنتی اکسیدان های سیتوپلاسمی و این رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث مرگ سلولی شوند.» تولید عوامل التهابی را افزایش می‌دهد، به DNA و RNA سلولی آسیب می‌رساند و پروتئین‌ها و آنزیم‌ها را غیرفعال می‌کند.

استادیار گروه زیست شناسی و علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: یکی از علل ناباروری مردان استرس اکسیداتیو است که رادیکال های آزاد وجود دارد و می تواند باعث ناباروری در مردان شود.

عبدالحی فر با اشاره به اثرات دارویی به نام اداراوون توضیح داد: ادراون برای درمان بیماران ترومایی و همچنین بیماران مبتلا به ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) که دارای اختلالات حرکتی هستند استفاده می شود و این دارو می تواند آن را سرکوب کند.

وی گفت: با توجه به اینکه رادیکال های آزاد می توانند باعث ناباروری مردان شوند، مطالعه ای در مورد تاثیر آداراوون بر تولید اسپرم در موش های آزمایشگاهی انجام دادیم. در این مطالعه به موش‌های آزمایشگاهی ماده‌ای به نام بوسولفان برای القای آزواسپرمی و توقف تولید اسپرم در آنها تزریق شد. سپس تاثیر داروی آدارون بر بهبود آنها مورد بررسی قرار گرفت.

محقق مرکز تحقیقات بهداشت باروری و دانشگاه علوم بهداشتی شهید بهشتی در تشریح نتایج این مطالعه گفت: و میزان بقای آن بهبود یافته است. همچنین درصد اسپرم با کروموزوم های نابالغ را به میزان قابل توجهی کاهش داد و همچنین منجر به افزایش قابل توجه سطح تستوسترون شد.

وی افزود: آزمایش بافت بیضه نیز نشان داد که آداروان از کاهش وزن و حجم بیضه و همچنین کاهش تعداد سلول های بیضه جلوگیری می کند. علاوه بر این، رادیکال های آزاد را کاهش می دهد و تولید آنتی اکسیدانی به نام گلوتاتیون را افزایش می دهد. همچنین می تواند ژن های دخیل در مرگ سلولی و اتوفاژی را کاهش دهد.

استادیار گروه زیست شناسی و علوم تشریحی دانشگاه علوم بهداشتی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: نتایج این مطالعه در مجله تولید مثل و ناباروری پژوهشگاه ابن سینا منتشر شده است. آداراوون می تواند تولید اسپرم را در موش ها با مهار رادیکال های آزاد و تنظیم اتوفاژی (خودکارآمدی) و کاهش مرگ سلولی در بافت بیضه بهبود بخشد.

محقق دانشگاه علوم بهداشت و سلامت باروری و مرکز تحقیقات سلامت مردان شهید بهشتی گفت: با توجه به اینکه این مطالعه برای اولین بار اثرات درمانی آداروان را در مدل موش آزواسپرمی نشان می دهد. مطالعات دقیق تری در مورد نقش این دارو در ناباروری ناشی از آزواسپرمی مورد نیاز است.

به گزارش ایسنا، در این پژوهش مهسا غفاری نوین، محمدامین صباغ الوانی، محمدرضا مافی بالانی، عباسعلی آقایی، آذر افشار، فخرالدین آقاجانپور، رضا سلطانی، حمید نظریان، مریم سلیمی، احد حسن سیدعباسدی، محمدالله امین ا راعی; پژوهشگران دانشگاه علوم بهداشتی شهید بهشتی با یکدیگر همکاری کردند.

مقاله این پژوهش از طریق لینک زیر قابل دسترسی است:

اثرات درمانی آداروان بر آزواسپرمی: مهار رادیکال های آزاد و تنظیم اتوفاژی در بافت بیضه موش صحرایی.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.