پاسخ وزیر آموزش و پرورش به سوالاتی درباره بازگشایی مدارس

[ad_1]

وزیر آموزش و پرورش به تشریح روند استقرار آموزش حضوری از 14 فروردین در مدارس پرداخت و گفت: آماده سازی فیزیکی مدارس انجام شده است. معلمان همگی آماده شرکت در کلاس هستند.

به گزارش ایسنا، یوسف نوری ضمن حضور در گفتگوی ویژه خبری سیما با تشکر از معلمان، والدین و خیرین گفت: معلمان خانه خود را به یک کلاس تبدیل کرده اند. والدین باید از تکالیف دانش آموزان مراقبت می کردند و حامیان مالی به آماده سازی مدارس کمک کردند و تبلت ها را در اختیار دانش آموزان مناطق کم برخوردار قرار دادند.

وی افزود: از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز تشکر می کنم. گروه های جهادی به صورت مستقیم به دانش آموزان مناطق محروم آموزش داده اند. اپراتور همراه اول همچنین با راه اندازی یک شبکه آموزشی سرگرم کننده به آموزش دانش آموزان کمک می کند. من همچنین از دولت و وزارت بهداشت برای واکسینه شدن بیشتر دانش آموزان و معلمان امروز قدردانی می کنم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: نیاز به عذرخواهی دارم. در این مدت والدین مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و تعدادی از تکالیف دانش آموزان به دست آنها افتاد. معلمان نیز خانه های خود را به کلاس درس تبدیل کرده و به فرزندان خود می دهند. دانش آموزانی هم هستند که به دلیل محدودیت ارتباطی و نبود وسایل الکترونیکی ترک تحصیل می کنند اما برای رفع این مشکل برای آنها تدابیری اندیشیده ایم.

نوری در ادامه روند استقرار آموزش حضوری در مدارس را از ۱۴ فروردین ماه ذکر کرد و گفت: آموزش مجازی مکمل است اما آموزش حضوری آموزش کامل است. بخشنامه ای نیز در این خصوص ابلاغ شده است. تمامی مراحل بازگشایی در این بخشنامه ذکر شده و جلسات متعددی با استان های مختلف برگزار شده و برای هر استان استان خاصی تعیین شده است.

وی یکی از الزامات بازگشایی مدارس ایمن سازی را این است که 95 درصد معلمان آمپول اول، 90 درصد واکسن دوم و 51 درصد واکسن سوم می شوند. در بین دانش آموزان 12 تا 18 ساله، 92 درصد نوبت اول و 80 درصد نوبت دوم را دریافت کردند و نوبت سوم را دریافت نکردند. به همین دلیل حضور جدی گرفته شد و مورد تایید قرار گرفت.

وزیر آموزش و پرورش افزود: مقدمات مدارس به صورت فیزیکی انجام شده است. معلمان همگی آماده شرکت در کلاس هستند. برای جذاب کردن محیط آموزشی باید مراحلی را طی کرد. دانش آموزان دو سال است که از مدرسه دور بوده اند و عادت هایی در خود ایجاد کرده اند که باید به تدریج تغییر کند. از همکاران خواهشمندیم در کلاس ها به ویژه در ماه مبارک رمضان انعطاف لازم را داشته باشند.

نوری با اشاره به اینکه فردا همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان جشن کوتاهی در مدارس برگزار می شود، بر لزوم بازگشایی مدارس از جمله اجرای عدالت آموزشی تاکید کرد و گفت: برای جبران از شبکه شاد استفاده می کنیم. به عنوان مکمل، و ما ترتیبی داده ایم که بازماندگان تاج گذاری شناسایی شوند و برنامه های جبران خسارت از فوریه سال گذشته در حال انجام است.

وی در پاسخ به این سوال که امکان افزایش یک ماهه در سال تحصیلی وجود دارد، گفت: افزایش یک ساله در جاهایی در قانون پیش بینی شده است. برنامه درسی ملی که بخشی از سند انتقال پایه است، یکی از قوانین حاکم بر طول تحصیل است. شورای ملی در سال 1376 ساعت کلی تحصیل دانش آموزان را طبق قانون تعیین و اعلام کرد که بر اساس آن پایان سال تحصیلی در پایان اردیبهشت و امتحانات در خرداد ماه برگزار می شد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: در قانون هیأت های آموزش و پرورش نیز زمان آموزش و انعطاف را باز گذاشته اند، این باید با تصویب هیأت باشد. اما در مجموع، به نظر می‌رسد که برای تغییر زمان‌های آموزشی باید تأییدیه کنگره را دریافت کنیم. مطالعات از طریق شورای آموزش عالی انجام شده است، اما هنوز باید تصمیم بگیریم که چه نیازی است و چه کاری باید انجام دهیم. در حال حاضر با آموزش زنده و استفاده از سیستم شادی سعی در پرکردن این خلاءها داریم. دانش آموزان تلاش خود را دوچندان خواهند کرد.

مصادف شدن آخرین ماه سال تحصیلی با ماه مبارک رمضان و تغییر ساعت مدارس چطور؟ وی گفت: مدارس از ساعت 7:30 صبح شروع می شود و فکر می کنم در روزهای اول به دلیل اینکه هماهنگی بین سرویس های حمل و نقل وجود ندارد، مشکل کمی خواهیم داشت و می خواهیم اقدامات لازم انجام شود. از طریق برخی خدمات.”

وی ادامه داد: امروز در جلسه آموزش و پرورش شهر تهران با مدیران ناحیه مدارس صحبت کردم و آنها اعلام کردند سرویس مدارس راه اندازی شده و با اولیا و مربیان توافق شده و مشکلی وجود ندارد. وزیر کشور همچنین از رانندگان تاکسی خواست در روزهای ابتدایی به ما کمک کنند تا کمتر گیر بیفتیم. اما باید توجه داشت که در روزهای اول هم ادارات و هم دانشگاه ها و مدارس باز بودند و ساماندهی کمی سخت تر به نظر می رسید و باید کمی دقیق تر عمل می کردیم و کار را جدی تری انجام می دادیم.

وی در خصوص وضعیت مدارس ایرانی در خارج از کشور گفت: مدارس جمهوری اسلامی ایران تابع مقررات کشورهای دیگر است و مدارس ما در کشورهای دیگر افتتاح شده است. البته در کشورهای همسایه تعطیلات بود، بنابراین مدارس باید تعطیل می شد.

وزیر آموزش و پرورش در خاتمه گفت: من به جامعه حقوق می دهم، والدین تعجب می کنند، من هم مدافع دانش آموزان هستم. اما همانطور که قبلا تاکید شد بر اساس مصوبه ستاد کرونا عمل کردیم و مقدمات انجام شد و سیستم مراقبت کرونا در دست مدیریت است و بر دانش‌آموزان مبتلا یا غیرمبتلا نظارت می‌کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.