“یخچال” پلوتون هنوز فعال است!

[ad_1]

تحقیقات جدید نشان می دهد که “یخچال های” منحصر به فرد پلوتو هنوز فعال هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، محققان فکر می کنند که منطقه ای در سیاره پلوتون که در اثر فوران آتشفشان های یخی (یخچال ها) ایجاد شده است، در منظومه شمسی منحصر به فرد در نظر گرفته می شود. سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده (ناسا) فضاپیمای افق جدید ناسا را ​​در سال 2006 به فضا پرتاب کرد تا تصاویر دقیقی از سیاره کوچک پلوتو، بزرگترین جرم در کمربند کویپر، ثبت کند. مطالعات جدید روی این تصاویر دو آتشفشان یخی پلوتو را نشان می دهد که دانشمندان آن ها را رایت مونس و پیکارد مونس نامیده اند. آنها تنها گونه های منظومه شمسی هستند.

این احتمال وجود دارد که آتشفشان های یخی همچنان فعال باشند و به دلیل فوران آنها، آب یا چیزی شبیه به آن روی سطح این سیاره کوچک جاری شود. مطالعات نشان می دهد که محققان تصورات اشتباهی در مورد دمای سیاره دارند. دمای پلوتون بالاتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد. دانشمندان بر این باورند که امکان حیات در این سیاره وجود دارد.

این دو آتشفشان فرورفتگی های بسیار عمیقی دارند و ظاهر آن ها بسیار بزرگ و شبیه به هم است. این احتمال وجود دارد که یخچال های پیکارد مونس و رایت مونس در اثر فوران یخچال های دیگر در همان زمان شکل گرفته باشند و یا تجمع مواد فوران کننده در طول زمان باعث شکل گیری این دو یخچال شده باشد. رایت مونس حدود 4000 تا 5000 متر ارتفاع و حدود 150 کیلومتر عرض دارد. ارتفاع کوه یخ باقی مانده در حدود 7000 متر و عرض آن 250 کیلومتر است. قدمت این منطقه حدود 2 میلیارد سال تخمین زده می شود و سایر مناطق پلوتون حدود 200 میلیون سال قدمت دارند.

از برخی جهات، یخچال های طبیعی پلوتون شبیه آتشفشان های روی زمین هستند، زیرا بیشتر سطح پلوتون از یخ تشکیل شده است و دمای پلوتون بسیار کمتر از نقطه انجماد آب است. این بدان معناست که آب مایع یا چیزی مشابه، در پایین ترین سطح ممکن مایع، مانند ماگما روی زمین، پس از فوران در پلوتون جریان دارد. کلسی سیگر از موسسه تحقیقاتی جنوب غربی گفت: «مواد انفجاری احتمالاً کاملاً مایع نیست. می تواند چسبناک تر یا شبیه به دوغاب با مقادیر زیادی یخ باشد.

دانشمندان به طور کامل از خواص فعالیت خنک کننده سیاره اطلاعی ندارند، اما به دلیل برخی خواص، ممکن است آب در این سیاره وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.