یک مقام طالبان: اعتراض در مقابل کنسولگری ایران خودسرانه بود

[ad_1]

رئیس اداره فرهنگ و اطلاع رسانی امارت اسلامی در ولایت هرات افغانستان تاکید کرد که تجمع در مقابل کنسولگری ایران در هرات توسط عده ای داوطلبانه و با دخالت نیروهای امنیتی صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، نعیم الحق حقانی، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی در ولایت هرات افغانستان با اشاره به حوادث اخیر کنسولگری ایران در هرات در توییتی نوشت: آنها گفتند که نیروهای امنیتی مداخله کرده اند. امارت اسلامی افغانستان بلافاصله تظاهرات متفرق شد و اوضاع کاملا تحت کنترل بود و از آنجایی که خیلی سریع موضوع تحت کنترل قرار گرفت، اتفاق خاصی نیفتاد.

بر اساس این گزارش، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در ارتباط با تظاهرات اعتراضی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری کشورمان در هرات و سنگسار پراکنده صورت گرفته، بار دیگر بر شفافیت مسئولیت تاکید کرد. اداره افغانستان در حفظ امنیت تاکید دیپلماتیک: امنیت کامل سفارت‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در هرات و سایر شهرهای افغانستان باید تضمین‌های کافی و لازم برای عملکرد امن این ادارات را فراهم کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به روابط عمیق و چند لایه تاریخی دو ملت ایران و افغانستان و میهمان نوازی چند دهه ای مردم ایران از مردم افغانستان، نسبت به چنین اقداماتی هشدار داد، ایران و افغانستان توطئه گر و شرور هستند.

خطیب زاده تاکید کرد: متأسفانه برخی از کلیپ ها و کامنت ها با هدف تسخیر ایران یا افغانستان منتشر می شود و احساسات مردم دو کشور را نشانه گرفته و از مردم و مسئولان دو کشور می خواهد که هوشیارتر باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تصریح کرد: با سفیر و مسئولان نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان به طور منظم در تماس هستیم.

همینطور امروز مدیرکل حوزه جنوب آسیای وزارت امور خارجه دستیار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرد. وی به شدت با حملات به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات مخالفت می کند.

وی با یادآوری مسئولیت دولت ها در تامین امنیت نمایندگی های دیپلماتیک، خواستار برخورد قانونی با حمله کنندگان به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران شد.

مدیرکل جنوب آسیا همچنین به کاردار افغانستان اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی، بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان برای اطمینان از اطمینان کامل وزارت امور خارجه فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. افغانستان که ماموریت های جمهوری اسلامی ایران در آن امنیت کامل دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.